MysliProtiRakovině

Srdečně Vás zveme na cyklus přednášek a seminářů z oboru psychologie 

Možnosti psychologické prevence onkologického onemocnění pohledem vědy

Česká onkologická společnost pro Vás připravila s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem (členem výboru psychoonkologické sekce) a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu unikátní projekt v oblasti prevence s názvem „#MysliProtiRakovině“. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.

Obsahem projektu je cyklus přednášek probíhajících na různých místech České republiky. Dále série on-line webových seminářů, které se věnují praktickým návodům jak zvládnout náročná životní období související s nemocí a léčbou. Budeme se Vám snažit ukázat, co můžete Vy sami udělat proto, aby Vám – zjednodušeně řečeno – mysl pomáhala při zachování zdraví. Nedílnou součástí budou také aktualizované webové stránky věnované prezentovaným tématům obsahující konkrétní doporučení jak pro pacienty, tak i pro jejich nejbližší či pro širší lékařskou veřejnost.


Tématem zahajovacích přednášek bude:

Přednášky v regionech

„Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence“.

Cílem přednášek je názorně poukázat na souvislost mezi naší myslí, celkovým psychickým nastavením a prožívanými emocemi na straně jedné a naším zdravotním stavem, případně progresí nemoci na straně druhé. Zároveň nastíní možnosti, které nám psychologie dává pro podporu procesu uzdravování u onkologických onemocnění. Vytiskněte si pozvánku.

4. 9. 2018, od 18:00 hodin  Hlavní sál České lékařské společnosti Praha
Sokolská 490/31, 120 00 Praha 2
REGISTRACE (přednáška již proběhla)

12. 9. 2018, od 14:00 hodin Krajská vědecká knihovna v Liberci,
Rumjancevova 1362/1, Liberec

REGISTRACE (přednáška již proběhla)
25. 9. 2018, od 18:00 hodin Univerzita Karlova v Praze - přednáška zrušena
Celetná 20, Praha 1
Přednáška byla z technických důvodů ZRUŠENA! Zájemci byli přeregistrováni na 1. 11. na UK (viz. níže)
11. 10. 2018, od 15:00 hodin Masarykův onkologický ústav v Brně
Žlutý kopec 543/7, 656 53 Brno 
REGISTRACE (registrace ukončena, kapacita sálu vyčerpána)
1. 11. 2018, od 18 hodin Univerzita Karlova v Praze, hlavní budova nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1 (sál číslo 300) REGISTRACE (nový termín vypsaný na základě vašich žádostí)

Účast na všech uvedených aktivitách je zdarma, a to především díky podpoře partnerů projektu, kterými jsou společnost Roche, s.r.o., Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. a Ústav aplikované psychologie ČR, z.ú., kterým za jejich pomoc děkujeme.

Cyklus přednášek bude pokračovat i v následujícím období ve městech Olomouc, Plzeň a znovu v Praze.

Na tomto místě probíhala v minulých týdnech anketa, zda otevřít další termín přednášky v Praze. Anketa již byla ukončena, 53 hlasů na Linkosu, 5 žádostí na Facebooku a dalších několik e-mailů a osobních žádostí způsobily, že jsme zorganizovali další pražský termín a to 1. 11. 2018, od 18 hodin na Univerzitě Karlově v Praze v hlavní budově Filozofické fakulty na adrese Náměstí Jana Palacha 1/2, Praha 1 (sál číslo 300). Již tedy není třeba hlasovat, ale prosíme, abyste se registrovali. Vstup je zdarma.  

Pokud by Vás zajímalo, jak může naše prožívání souviset s nemocí a zdravím, prosím podívejte se na záznam minulých přednášek (VLIV MYSLI NA IMUNITNÍ SYSTÉM). Nově připravené přednášky v regionech budou na předcházející volně navazovat, a to především formou konkrétních doporučení, co můžete udělat sami pro sebe, abyste se cítili dobře, pomohli tělu v uzdravování a náročná životní období celkově lépe zvládali.Pokud Vás zajímá, jak na otázku „Domníváte se, že psychické nastavení člověka (tedy jeho přístup k léčbě, postoj k nemoci, podpora blízkých lidí a celkové prožívání situace) může ovlivnit průběh léčbya proces uzdravování?“ odpověděli lékaři onkologové, podívejte se prosím ZDE.


Webové semináře

Na regionální přednášky bude navazovat cyklus webových seminářů. Z vědeckých poznatků vyplývá, že existují takové způsoby zvládání životních těžkostí a stresů, které pozitivním způsobem pomáhají při uzdravování a fungování našeho imunitního systému. Právě představení těchto poznatků a dalších souvisejících témat bude předmětem jednotlivých webinářů na Linkos.cz, na které Vás zveme. Každý měsíc plánujeme jeden seminář na určené téma z oblasti prevence:

Schopnost vyjádřit emoce pomáhá“ (7. listopadu 2018 ve 13 hodin)

MOŽNOST POKLÁDAT DOTAZY na stránce přenosu spuštěna Představíme možnosti, jak se naučit „ventilovat“ negativní emoce a spoluprožívat ty pozitivní, jak sdílet naše prožitky a obavy s nejbližšími tak, abychom je nezraňovali, i jaké jsou další možné cesty k vyjádření („dostání to ze sebe“) našich negativních pocitů a prožívání (tanec, kresba, psaní, sport apod.).

„Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ (12. prosince 2018 ve 13 hodin)

MOŽNOST POKLÁDAT DOTAZY bude spuštěna v srpnuVysvětlíme, co je strach a jak se s ním dá pracovat, resp. nahlédnout jeho příčiny a kořeny. Představíme možnosti technik relaxace a zvládání stresu, které mohou být dobře využitelné například při prožívání stresu a obav před sdělením výsledků kontrolního vyšetření.

„Síla opory našich nejbližších“ (leden 2019)

REGISTRACE bude spuštěna v srpnuUkážeme, jak mohou dobře fungující vztahy pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav, co sami můžeme udělat pro zlepšení vztahů s nejbližšími i jak mohou naši nejbližší pečovat sami o sebe tak, aby byli schopni poskytovat nemocnému dlouhodobě podporu.

„Nucená změna a pozitivní přístup k ní“ (únor 2019)

REGISTRACE bude spuštěna v srpnuProbereme relativní platnost tvrzení „Musíš být pozitivní za každou cenu“. Ukážeme si cesty k posílení naděje a důvěry. Představíme model tzv. trvale udržitelného pozitivního přístupu a jeho výhody. Dotkneme se otázky životních změn po prodělaném onkologickém onemocnění a jak je zvládnout.

„Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ (březen 2019)

REGISTRACE bude spuštěna v srpnuNa konkrétních příkladech si ukážeme vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, jejich možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy.Nedílnou součástí projektu budou (po každém proběhlém webovém semináři) i příslušné aktualizované webové stránky České onkologické společnosti, respektive jejich část  Psychologická pomoc, které se budou daným oblastem věnovat detailněji.Pokud máte zájem, aby v některém ze seminářů zaznělo konkrétní téma, které Vás osobně zajímá, prosím napište nám.Na Vaši účast na přednáškách a seminářích se budeme těšit!PhDr. Ing. Martin Pospíchal a tým spolupracovníkůPokud chcete projekt sdílet s přáteli nebo nám dát vědět, že se Vám líbí, využijte FACEBOOK Národního onkologického programu. Budeme rádi, když budete projekt sdílet na sociálních médiích s hastagem #MysliProtiRakovine, tak abychom v rámci projektu pomohli co největšímu počtu onkologických pacientů a jejich blízkých.   Děkujeme společnostem, jejichž podpora umožnila realizaci projektu