5. ročník Glio mítinku – Novinky v managementu primárních nádorů mozku, Bořetice, Svobodná spolková republika Kraví hora, 3. 2. - 4. 2. 2012

Konference: 2012 5. Winter GLIO TRACK Meeting

Kategorie: zhoubné nádory mozku a CNS

Téma: Souhrnná zpráva

Číslo abstraktu: 1

Autoři: prof. MUDr. Pavel Šlampa, CSc.

Tradiční zimní mezinárodní česko-slovenský mítink – workshop Winter Glio Track Meeting, už 5. ročník, se konal za nezvykle mrazivého počasí v hotelu Kraví hora v Bořeticích. Uvnitř hotelu však panovala tvůrčí atmosféra a diskuzní témata bez ohledu na vrtochy počasí. Dokonce ani slovenští kolegové nebyli nuceni zaplatit clo a použít speciální měnu Kravihorec na uzemí Svobodné spolkové republiky Kraví hora, kde se letošní setkání uskutečnilo. Víceoborové setkání se zaměřilo na výměnu zkušeností a zhodnocení modelových kazuistik z pohledu vyzvaných lékařů různých odborností. Jednání se účastnilo 24 radiačních onkologů, 10 klinických onkologů, 6 neurochirurgů, 6 patologů a experimentálních odborníků, 2 neurologové a 2 diagnostici. Setkání bylo uskutečněno za společné organizace Kliniky radiační onkologie LF MU a Masarykova onkologického ústavu v Brně a se zástupci firmy MSD.

Jednání bylo zahájeno v pátek večer souhrnnou přednáškou MUDr. Tomáše Doležala, Ph.D. (Institute for Health Economics and Technology Assessment; IHETA), který navázal na své sdělení o genericích z minulého setkání. I jeho letošní přednáška o problematice cenové a úhradové regulace léčiv právem vyvolala mezi přítomnými odborníky živější diskuzi. Zvláště konstatování o nižších cenách léků v ČR než v zahraničí, což má za následek v některých případech vyvážení léků mimo republiku. Cena léčiv se tvoří zpravidla referencí a srovnání cen stejných léčiv s cenami ve vedlejších zemích; pro srovnání se obvykle vybírají země s nižšími cenami. Tím dochází postupně k sbližování cen preparátů v celé Evropě. V ČR se zvyšuje podíl generik. Dlouze se mezi zúčastněnými diskutovalo o významu zavádění elektronického receptu do lékařské praxe.

Prof. Aleksi Šedo seznámil účastníky setkání s nově vzniklou neuroonkologickou sekcí České onkologické společnosti. Cílem sekce je zajištění spolupráce odborníků z různých oborů se zájmem o neuroonkologii z celé republiky a jejich propojení. Tím usnadnit integraci společných projektů v rámci evropských programů a zvýšit efektivitu teoretických a klinických pracovišť. Výhledově by sekce měla pomoci konsolidovat dosud ne zcela přehlednou logistiku péče o neuroonkologicky nemocné napříč obory neurologie, neurochirurgie, nechirurgických postupů, zobrazovacích metod, patologie, laboratorní diagnostiky, a podílet se na formulování doporučených léčebných protokolů pro neuroonkologické pacienty. Jakožto kompetitivní partner může sekce napomoci amplifikaci finančních zdrojů zejména pro potřeby výzkumu - nadnárodní granty, sponzoři, research charities, apod. V další diskuzi zazněl zajímavý návrh zcela konkrétního úkolu – organizačně zajistit vyhodnocení dlouhodobě přežívajících pacientů po léčbě glioblastomu z celé republiky na základě molekulární patologie, zpětným rozborem tkáňových vzorků a na provedené léčbě; tím zjištění zatím možná neznámých faktorů ovlivňující prognózu tohoto maligního onemocnění.

Druhý den jednání, po slavnostním přivítání prof. Šlampou a prof. Peterou (předseda SROBF),  na úvod zazněly teoretická sdělení patologů, prof. Koláře a prof. Ehrmanna z Olomouce na téma molekulární patogeneze maligních gliomů a jejich biologické léčby. Samotná biologická léčba glioblastomů se aplikuje pouze v klinických studiích fáze II; novinkou byla také informace o klinickém zkoušení bioaktivních endokanabinoidů v léčbě primárních mozkových nádorů. Upozornili také na úskalí nové klasifikace mozkových nádorů založené na jejich expresním profilu a na nutnost víceoborového pohledu na tyto nádory. O významu molekulární patogeneze a o výzkumu prediktivních faktorů  v Masarykově onkologickém ústavě hovořil také RNDr. Slabý. Upozornil na význam intenzifikace adjuvantní chemoterapie, vyšetřování MGMT a zavádění nových preparátů imunoterapie do klinických studií, např. rindopepimut.

Velkou pozornost si zasloužila prezentace dlouhodobých výsledků léčby glioblastomů, které zpracoval MUDr. Lakomý (Klinika komplexní onkologické péče MOÚ) ve spolupráci s Neurochirurgickou klinikou FN Brno, patologickými odděleními MOÚ a FN Brno, Klinikou radiační onkologie. Tato práce vyšla v prestižním časopise Cancer Science (IF 8,755)  a byla hodnocena jako jedna z nejlepších v r. 2011 v rámci Masarykovy univerzity. Výsledky této společné studie ve srovnání se známými daty světově uznávaného odborníka na tuto problematiku Stuppa ze Švýcarska přednesl MUDr. Fadrus, PhD. z Neurochirurgické kliniky FN Brno.

V dalším průběhu setkání byli účastníci rozděleny do dvou skupin, ve kterých byly diskutovány jednotlivé kazuistiky, jejich diagnostika, léčba, komplikace apod. Neurochirurgické případy prezentovali kolegové z Ústí nad Labem, MUDr. Bartoš, PhD. a MUDr. Malucelli na téma významu radikality neurochirurgického výkonu a o problému radionekrózy. Dr. Malucelli, ač Ital, přednesl své sdělení obdivuhodně čistou češtinou. Předseda slovenské radioterapeutické společnosti, prim. MUDr.  Dubinský, PhD. z Košic, prezentoval kazuistiku na téma léčby inoperabilního vzácného glioblastomu s PNET-like složkou kombinovanou chemoradioterapií s temozolomidem. Ve sdělení  zazněl problém určování cílových objemů pro radioterapii a význam IMRT techniky radioterapie s IGRT kontrolou polohy cílového objemu. Ostravské pracoviště zastupoval MUDr. Růčka, který hovořil na základě prezentace kazuistik o významu komplexní léčby primárních nádorů mozku a o významu mezioborové spolupráce. Diskuze moderovali doc. MUDr. Bolješíková z Bratislavy a MUDr. Malinová z FN Motol. V závěrečné diskuzi mj. zazněla slova o pozitivní vlivu společných setkání a osobních výměn zkušeností nejen na klinickou praxi, ale i pro další experimentální přístupy.

Zpráva ke stažení ve formátu pdf

Datum přednesení příspěvku: 23. 2. 2012