Nežádoucí účinky projevující se na kůži a jejich vliv na psychiku nemocného.

Konference: 2008 XXXII. Brněnské onkologické dny a XXII. Konference pro sestry a laboranty

Kategorie: Podpůrná onkologická léčba, výživa nemocných a ošetřovatelská péče

Téma: X. Podpůrná léčba a terapie komplikací v onkologii

Číslo abstraktu: 097

Autoři: Žaneta Paroulková; I. Pagáčová; E. Rádková

Kazuistika pacientka XY 1940

MODEL FUNKČNÍHO ZDRAVÍ MARJORY GORDON
 1. Vnímání zdraví snaha o udržení zdraví: pacientka prodělala běžné dětské nemoci, nijak zvlášť o sebe nepečovala. Starala se hlavně o rodinu. S přibývajícím věkem jak sama říká se objevila hypertenze, ICHS a ICHDKK. Nejhorší nemoc se objevila v roce 1994, která se projevila „špatným vyprazdňováním“. Byla i na operaci. Pacientka je v dispenzarizaci onkologické kliniky.
 2. Výživa a metabolismus: D. č. 3. Tekutiny v dostatečném množství, převážně neperlivou vodu a bylinkové čaje. Výška, váha 165/74. BMI 27,18. Nutriční dotazník 1 bod, bez nutnosti zvláštní intervence. Na kůži výrazná reakce v oblasti obličeje, krku a dekoltu, postupně se šířící na nehty DKK a HKK
 3. Vylučování: stolice pravidelná bez potíží. Močení bez obtíží.
 4. Aktivita, cvičení: je soběstačná ve všech denních činnostech. Barthelův test základních denních činností 100 bodů. Stupnice Nortonové 31 bodů. Běžně necvičí. U domu je zahrádka a zahrada o kterou pečuje, pokud ji to dovolí zdravotní stav. Má ráda přírodu a procházky v ní.
 5. Spánek a odpočinek: dříve spánek bez obtíží, nyní pro svědění a bolestivost, kvalita spánku narušena. Špatně usíná a budí se několikrát za noc. Po prášku na spaní stav zlepšen.
 6. Vnímání, poznání: slyší dobře, nosí brýle na čtení. K očnímu lékaři chodí jednou ročně. Je pozorná a pamatuje si dobře. Zkrácený mentální bodovací test 9 bodů z 9. Bolesti má nyní v souvislosti s erytémem. Užívá analgetika. Je plně orientovaná, při vědomí. Hovoří plynule.
 7. Sebepojetí: pacientka vždy optimistická, nyní plačtivá, psychicky se cítí velmi špatně. Má strach „ jak to všechno dopadne “. Pro výskyt erytému pomalu ani nechtěla vycházet na ulici, aby ji nikdo neviděl jak vypadá.
 8. Role, vztahy: důchodkyně, vdaná bydlí s manželem v RD, má dvě děti a dvě vnučky. Vztahy v rodině vyrovnané.
 9. Sexualita: menstruace 16-50 let, porody 2, gynekologické problémy O
 10. Stres: nejvíce ji samozřejmě stresuje vlastní nemoc. Má kolem sebe skvělou rodinu, která jí vždy pomáhá zhoršení zdravotního stavu překonat.
 11. Víra, životní hodnoty: v něco věří, ale Bůh to není. Největší hodnotou je pro ni zdraví, spokojená rodina.
 12. Jiné:
...

Plný text v pdf

Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2008