MUDr. Michaela Matoušková

MUDr. Michaela Matoušková

Jmenuji se Michaela Matoušková, jsem urolog a klinický onkolog, věnuji se především uroonkologii. Aktivně přednáším a publikuji (Doporučené postupy v uroonkologii – pracujeme na jejich aktualizaci, Modrá kniha ČOS, Klinická onkologie …), účastním se klinických studií, zaměřených na urologickou onkologii.

Kandiduji do výboru ČOS.

Volební program

Urologické malignity patří k nejčastějším onkologickým onemocněním. Jejich incidence strmě narůstá. Diagnostika, léčba (jak chirurgická, tak i farmakologická) i dispenzarizace nemocných je doménou urologické péče. Nemocný bývá sledován dlouhá léta na urologických pracovištích a urolog řídí i onkologickou část péče a eventuální odeslání na pracoviště klinické onkologie nebo radioterapie. Pro uroonkologickou péči je multidisciplinární přístup modelovým příkladem. Domnívám se proto, že je pro všechny výhodné zastoupení urologa ve výboru onkologické společnosti. 

Pokrok v léčbě zhoubných nádorů vede ke vzniku high volume center, která získávají oprávnění k léčbě. Tento krok je z pohledu ekonomiky jistě oprávněný, z pohledu kvality péče o nemocné nepochybně přínosný. Z hlediska vztahu mezi pracovišti však vnímám určitý rozpor. Obdobnou situaci se nyní snaží řešit i urologická společnost. Zkvalitnění péče o nemocné a racionální rozdělení kompetencí mezi Komplexními onkologickým centry a pracovišti mimo KOC považuji za zásadní.

 

  • Sdílejte na:
    • Facebook
    • Twitter