Primární prevence si klade za cíl pokles výskytu zhoubných nádorů. Jde o snižování až eliminaci rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik malignit. Indikátorem úrovně primární prevence je vývoj incidence zhoubných nádorů, která je sledována v Národním onkologickém registru. Do primární prevence patří léčbu závislosti na tabáku, boj s alkoholismem, ochrana kůže před neúměrnou expozicí slunečnímu záření, eradikace infekcí žaludku Helicobaterem pylori, vakcinace proti hepatitidám, papilomavirům a výchova ke zdravé výživě a zdravému životnímu stylu od dětství. Součástí primární prevence je také hodnocení komerčních produktů z hlediska možné kancerogenity a analýza stavu životního prostředí z hlediska kancerogenity. Nejen praktickým lékařům nabízíme Doporučené postupy k primární prevenci Sekce preventivní onkologie ČOS a řadu textů a audiovizuálních přednášek ze všech oblastí primární prevence. Laikům je pak určena kapitola Životní styl, kde si mohou hravou formou kvízů, anket a videí doplnit svoje znalosti o prevenci rakoviny.
Články
V rámci edice Doporučených postupů, které vycházejí ve spolupráci s časopisem Klinická onkologie vychází nové doporučené postupy na téma primární prevence onkologických onemocnění.
Doporučení bylo odsouhlaseno a přijato na zasedání Národní imunizační komise dne 16. dubna 2013.
Prevence onkologických onemocnění je vždy tou lepší variantou, kdy se opravdu snažíme přesvědčit na jedné straně naše registrované pacienty/ klienty, ale na straně druhé i sami sebe, tedy nás lékaře, abychom byli navzájem aktivnější. Úvaha především o komunikaci mezi lékaři v primární péči a specialisty.
Dne 18. dubna 2013 se v rámci XXXVII. Brněnských onkologických dnů a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky konal Workshop "Závislost na tabáku". Odeznělo sedm přednášek, které jsme pro vás natočili a můžete si je tak poslechnout přesně tak, jak odezněly v sále.
Data potvrzují, že výskyt zhoubných onemocnění v české populaci je vysoký a dobrou léčebnou vyhlídku mají ty nádory, které se podaří zachytit včas. Proto je třeba pracovat s veřejností a nacházet způsoby, jak ji srozumitelně a systematicky informovat, že snížení úmrtnosti na zhoubné onemocnění pomohou pouze systematická primární a sekundární prevence. Přednáška přináší výsledky preventivní onkologické ambulance MOÚ v posledních šesti letech. Dokumentovaný onkologický záchyt se pohybuje kolem 0,5%.
Nádory penisu a nádory testikulární patří mezi vzácnější nádorová onemocnění. Přesto jsou významné především pro své sociální důsledky. Testikulární nádory patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mladého věku. Karcinom penisu je na druhou stranu preventabilní.
Zhruba 630 miliónů lidí na celém světě je nyní nakaženo HPV virem a 80% žen se do 50 let tímto virem nakazí. HPV virus je jednoznačnou příčinou vývoje cervikálního karcinomu. Přednáška představuje i řadu dalších onemocnění, která jsou HPV způsobena a hovoří o primární a sekundární prevenci. Situaci v incidenci karcinomu děložního hrdla může v horizontu let zlepšit pouze organizovaný auditovaný screening, přičemž vakcinace HPV screeningu v žádném případě nekonkuruje, naopak může jeho dopad v budoucnu výrazně zlepšit. Je proto nanejvýš vhodné očkování doporučovat a propagovat.
Očkování je velmi důležité pro prevenci onemocnění a všeobecně pro ochranu života. Narůstá význam očkování dospělých a starších osob. Česká vakcinologická společnost doporučuje pro pneumokokovou vakcinaci v dospělosti u osob do 60 let věku s dobrým stavem imunitního systému očkování polysacharidovou vakcínou, od 60 let věku společnost doporučuje konjugovanou vakcínu.
Pohybová aktivita je nezbytná pro naše zdraví a je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Významnou měrou přispívá k léčbě některých onemocnění. Je prokazatelné, že pohybová aktivita má značný ekonomický přínos, a to především v oblasti redukce léčebných nákladů.
Omezování nočního bdění je jedním ze zatím nedoceněných primárně preventivních způsobů snížení rizika nejen onkologických onemocnění, o kterém by měla být informována nejširší veřejnost. Elektrické osvětlení a změna způsobu života ve vyspělých zemích narušují evolučně vyvinuté fyziologické cirkadiánní střídání aktivity mnoha tělesných funkcí. V poslední době byla věnována pozornost hormonu melatoninu, který se tvoří v tmavé části dne v epifýze a je hlavním nosičem informací všem buňkám o fázi cirkadiálního cyklu.
Kouření je příčinou cca 25-30% všech zhoubných nádorů. Primární prevence onkologických onemocnění prevencí a léčbou závislosti na tabáku a sekundární prevence, tedy léčba závislosti na tabáku u onkologicky nemocných, by měla být našimi lékaři, nejen onkology, ale zejména lékaři v první linii, více využívána.
Hlavní rizikové faktory ovlivnitelné primární prevencí jsou kouření, malnutrice a abúzus alkoholu a jsou společné pro onkologická a kardiovaskulární onemocnění. Shodně přispívají až 70 % k úmrtnosti na tyto příčiny.
Jaký je vztah médií k osvětě v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku ukazuje přednáška redaktorky v Medical Tribune.
V roce 2001 byla otevřena v MOÚ v Brně Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření. Slouží nejenom onkologickým pacientům a zaměstnancům MOÚ, ale také široké veřejnosti. Patronát nad poradnou převzala Liga proti rakovině Brno. V léčbě využíváme kombinaci dvou terapií – motivačních rozhovorů a kognitivně behaviorální.
Přednáška představuje výuku budoucích farmaceutů na FAF VFU Brno k pomoci odvykání kouření u svých klientů v lékárnách a také projekt na vybudování center pro odvykání kouření v lékárnách ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou a pod záštitou Společnosti léčby závislosti na tabáku.