Screening

Pro úspěšnou léčbu je velmi důležité najít nemoc, která se již v těle rozvíjí, co nejdříve, dříve, než nám začne způsobovat jakékoliv problémy! Této metodě se říká screening a je organizována státem. V současné době se v provádí v České republice skríning karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva. Informace o onkologickém screeningu najdete zde, na oficiálních screeningových webech, u svého praktického lékaře a u své zdravotní pojišťovny. Účastněte se screeningových vyšetření, mohou Vám zachránit život a spoustu starostí.

 • Program screeningu karcinomu prsu

  Program screeningu karcinomu prsu

  Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu.

 • Program screeningu kolorektálního karcinomu

  Program screeningu kolorektálního karcinomu

  Ve věku 50-54 let byste si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS).

 • Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Screening rakoviny děložního čípku je prováděn Vaším gynekologem v průběhu pravidelného preventivního gynekologického vyšetření.

 • Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Program screeningu karcinomu plic

  Screening rakoviny plic se týká kuřáků, kterým je mezi 55 až 74 lety, a kouří dvacet a více let dvacet cigaret denně. Screening Vám doporučí Váš praktický lékař, který Vás odešle  k pneumologovi nebo přímo do radiologického centra. 

 • Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Program časného záchytu karcinomu prostaty

  Screening rakoviny prostaty se týká mužů, kterým je mezi 50 až 69 lety. Screening Vám doporučí Váš praktický lékař nebo urolog. Jedná se vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) z běžného odběru krve.  

 • Adresné zvaní do programů screeningu

  Adresné zvaní do programů screeningu

  V lednu 2014 bylo v České republice zahájeno adresné zvaní té části populace, která spadá do rizikového věku a dosud se neúčastnila screeningového programu zaměřeného na časnou detekci jednoho ze tří typů zhoubných nádorů, prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla.