Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 1274 zrušit všechny filtry
PhDr. Vlasta Romanová

Přednáška, která zazněla na 7. psychoonkologickém sympóziu představuje psychologickou péči o onkologické pacienty ve FN Plzeň-Lochotín.

Mgr. Alexandra Škrobánková

7. ročník psychoonkologického sympózia se nevěnoval jen pacientům po úspěšně ukončené onkologické léčbě, ale také pacientům, jejichž kurativní léčba je ukončena neúspěšně. Jak může psycholog a celý zdravotnický personál pomoci pacientovi a rodině při přechodu pacienta do paliativní péče a v preterminální fázi nemoci.  

Mgr. Libuše Kalvodová

Co se s pacientem děje po úspěšně ukončené léčbě? Jakými směry se dále může vyvíjet jeho směřování? A proč by klinik neměl ztratit pacienta ze zřetele po odchodu do ambulantní péče? 
Odpovědi najdete v závěrečné přednášce 7. psychonkologického sympózia. 

Mujpacient.cz - konzultujte léčbu svých onkologických pacientů

Informace o konzultačním portálu Mujpacient.cz, který umožňuje získání druhého názoru na léčbu onkologického pacienta v indikacích karcinomu prsu, plic, kolorekta, prostaty a ledvin. Konzultace je zdarma a dotazy jsou publikovány na webu anonymně. 

 

7. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2016 - A co dál?! ..jak dál, když léčba končí

Období po ukončení onkologické léčby, bez ohledu na to, zda byla léčba úspěšná či ne, je pro onkologického pacienta a jeho rodinu neméně psychicky náročné, jako bylo období diagnostiky nemoci a náročné onkologické léčby. Tématu psychologické pomoci po ukončené léčbě se věnovalo 7. psychoonkologické sympózium, které se sešlo 7. září 2016 v Hradci Králové. Přednášky se dotýkají problémů, se kterými se potýkají uzdravení onkologičtí pacienti a jejich blízcí (návrat do zaměstnání, úvahy o založení rodiny, strach z relapsu a reakce imunitního systému na něj, změna hodnotového žebříčku, problémy ve vztazích), stejně jako problémů, se kterými se potýkají nemocní a jejich rodiny po ukončení neúspěšné kurativní léčby. Proč uzdravení neznamená pro pacienta nutně již jen bezstarostnost a pocit štěstí?  

Přehled kurzů ESMO - podzim a zima 2016

ESMO nabízí příležitost ke kurzům a vzdělávacím pobytům klinickým onkologům. Připomínáme podzimní kurzy ESMO Preceptorship Courses, které mají uzavírku přihlášek v příštích dnech a týdnech. Týká se především mladých klinických onkologů, ale přihlášky nejsou věkově omezeny. Věnujte pozornost uzávěrkám.

6. psychoonkologické sympózium, Olomouc 2015 - Není hanba říci si o pomoc !

9. září 2015 se sešli psychoonkologové na svém tradičním sympóziu ve Fakultní nemocnici Olomouc. Ve středu zájmu 6. ročníku stál zdravotnický personál a možnosti psychoonkologa v pomoci lékařům a sestrám, kteří se starají o onkologické pacienty. Přednášky obsáhly témata, která přináší lidská komunikace v tak náročném prostředí, jakým je onkologické pracoviště, od specifik ženského zdravotnického kolektivu, přes mobbing a bossing, využití Bálintovských skupin až po doprovázení umírajícího pacienta. Sympózium zahájil exkursem do historie hematoonkologie a psychoonkologie prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc. 

5. psychoonkologické sympózium, Brno 2014 - Dítě v onkologické péči

12. září 2014 se v Brně konalo 5. psychoonkologické sympozium, tentokrát na téma Dítě v onkologické péči. Přednášky se zabývaly historií a úspěchy dětské onkologie, prací s dětským pacientem a jeho blízkými z pohledu psychologů, pedagogů, nutriční terapeutky, fyzioterapeuta, lékařky s dlouholetou praxí i začínajícího onkologa a také pohledem vyléčené dětské pacientky a dobrovolnice. Součástí sympózia bylo představení projektu Domácí péče Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, zaměřeného na péči o děti v terminálním stádiu onkologického onemocnění v domácím prostředí. 

4. psychoonkologické sympózium, Brno 2013 - Komunikace s onkologickým pacientem v krizi.

11. září 2013 se v Masarykově onkologickém ústavu v Brně konalo 4. psychoonkologické sympozium, tentokrát na téma Komunikace s onkologickým pacientem v krizi. Poslechněte si přednášky zabývající se komunikací s pacientem a jeho nejbližšími v jednotlivých fázích psychické odezvy na nádorové onemocnění podle modelu Kübler-Ross. Kazuistiky a ukázky práce psychologa s pacientem ve fázi šoku, popření, agrese, smlouvání a deprese jsou určeny především lékařům a sestrám pracujícím s onkologickým pacientem.

3. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2012 - Kvalita života obecně i jako jeden z hlavních cílů onkologické léčby

Tématy 3. ročníku Psychoonkologického sympózia ČOS byla kvalita života jako jeden z hlavních cílů onkologické léčby. Zazněly přednášky na téma kvalita života pacientů a jejich rodin během onkologické léčby, kvalita života nemocných v paliativní péči a také kvalita života přeživších nemocných, psychologů a zdravotnického personálu. Sympózium se konalo v září 2012 na Fakultě vojenského zdravotnictví v Hradci Králové a organizovala ho Psychoonkologická sekce ČOS pod záštitou Asociace klinických psychologů a České asociace sester a děkana Fakulty vojenského zdravotnictví University obrany.

2. psychoonkologické sympózium, Praha 2011 - Dítě - nádor - rodina

Méně než jedno procento ze všech nádorových onemocnění postihuje děti. Ve chvíli diagnózy a léčby je rodina v extrémně náročné situaci, prochází ohromující změnou, se kterou je těžké se bez pomoci vyrovnávat. 2.ročník Psychoonkologického sympózia ČOS se zabýval touto pomocí. Přednášky postihly celé spektrum problematiky, od dětského pacienta z pohledu vývojové psychologie, přes komunikaci s dítětem, sesterskou péči, vzdělávání dětí během nemoci a sociální pomoc rodinám s nemocným dítětem, až po otázky dětské paliativní péče a psychosociální aspekty závěru života dětí. Sympózium se konalo v září 2011 ve FN Motol. 

1. psychoonkologické sympózium, Brno 2010

Psychoonkologická sekce ČOS pod záštitou České onkologické společnosti ČLS JEP, Asociace klinických psychologů a České asociace sester pořádá pravidelně psychoonkologická sympózia. První ročník se konal ve Fakultní nemocnici Brno 8. září 2010. Přednášky psychoonkologů, psychiatrů, sociálních pracovníků a zdravotních sester k dospělé a dětské psychoonkologii, sesterské péči a k sociální problematice jsme ve spolupráci s portálem MojeMedicina natočili a můžete si je připomenout.

Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře, Brno 2016

Dne 29. dubna 2016 uspořádala Sekce preventivní onkologie ČOS v rámci XL. Brněnských onkologických dnů a XXX. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky již počtvrté celodenní vzdělávací program pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Čtvrtý ročník byl průřezem onkologických témat, se kterými se praktický lékař ve své ambulanci může setkat, od prevence a screeningu, přes zvládání nežádoucích účinků léčby až po péči o onkologického pacienta v domácím prostředí.

Mgr. Veronika Březková

Přednáška je určena především lékařům prvního kontaktu, zdůrazňuje jejich důležitost v primární prevenci a přináší přehled inovací v Evropském kodexu proti rakovině. Přednášející vyzdvihuje důležitost spolupráce mezi lékaři a nutričními terapeuty. 

RNDr. Ondřej Májek, Ph.D.

Přehledová přednáška představuje onkologické screeningové programy České republiky, přináší data o zátěži české populace zhoubnými nádory a představuje aktuální výsledky screeningových programů, včetně dopadu adresného zvaní do screeningu. Určeno nejen praktickým lékařům.