Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 1273 zrušit všechny filtry
MUDr. Viera Bajčiová, CSc.

Výsledky léčby u onkologicky nemocných dospívajících jsou horší, než v jiných věkových skupinách z důvodů pozdní diagnostiky a pozdního zahájení efektivní léčby.  Přednáška je určena pro praktické lékaře a kromě analýzy příčin, přehledu možností primární a sekundární prevence u dospívajících, přináší také několik kazuistik.  

prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.

Vyhodnocení současného stavu primární, sekundární a terciární prevence v přednášce určené především praktickým lékařům.   

MUDr. Petr Jelínek, Ph.D.

Vyšetření a příprava před zákrokem v celkové anestezii je jednou z oblastí spolupráce onkologa, chirurga a anesteziologa s praktickými lékaři. Jejím účelem je především společné zhodnocení kondice pacienta, funkčních rezerv organismu a zvážení individuálního rizika ve vztahu k plánovanému operačnímu výkonu. Přednáška pro praktické lékaře zahrnuje praktický postup, souhrn specifik onkologického pacienta, anesteziologických rizik a přehled požadovaných předoperačních vyšetření, včetně laboratorních ukazaletů.   

MUDr. Vladislava Novosadová

Na otázku jak připravit pacienta, který užívá antikoagulacia a antiagregantia, na operační zákrok odpovídá přednáška určená praktickým lékařům, která zazněla na BOD 2016.   

MUDr. Michaela Sosíková, Ph.D.

Rozsáhlá přednáška na téma léčebné rehabilitace a jejích možností a metod je určena praktickým lékařům.  

MUDr. Michaela Matoušková

Diagnostika a možnosti léčby kostního postižení v urologické onkologii je obsahem přednášky určené praktickým lékařům.  

doc. MUDr. Radka Obermannová, Ph.D.

Historie vitaminu D, epidemiologická data a analýza sezónní závislosti na incidenci onkologických onemocnění je obsahem přednášky určené pro praktické lékaře.  

MUDr. Radek Kroupa, Ph.D.

Průjem u onkologického pacienta nemusí být vždy následkem terapie, základem léčby je dostatečná hydratace, dietní omezení a loperamid.  Přednáška je určena praktickým lékařům. 

MUDr. Pavel Mošťák

Spektrum duševních poruch u onkologicky nemocných, role konziliární psychiatrie,  Liaison psychiatrie, ambulantní spolupráce psychiatra a praktického lékaře, průběh psychické krize, suicidální krize a psychofarmakologie u onkologicky nemocných jsou tématem přednášky určené praktickým lékařům. 

PharmDr. Šárka Kozáková, MBA

Rizika lékových interakcí u onkologických pacientů lékař eliminuje provede-li dobře lékovou anamnézu. A to nejen zda pacient užívá léky nebo potravinové doplňky, ale i proč je užívá a proč je přestal užívat. Rozsáhlá přednáška s přehledem nejčastějších lékových interakcí u onkologických pacientů.  

Mgr. Roman Goněc

Přednáška o výskytu a zvládání extrapyramidových nežádoucích účinků, které jsou spojeny s užíváním některých antiemetik, zazněla na edukačním sympóziu pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů 2016. 

MUDr. Michal Šenkyřík

Domácí parenterální výživa je standardní součástí léčby onkologických pacientů. Přináší možnost zachování jisté kvality života pacienta v domácím prostředí i přes závažnost jeho základního onemocnění. Přednáška je určena praktickým lékařům. 

MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D.

Bez adekvátní nutriční intervence nejsme schopni dosáhnout skutečně komplexní protinádorové strategie. Přednáška podává přehled alternativních diet, ke kterým někteří onkologičtí pacienti sahají (Gersonova dieta, dieta dle Budwigové, vegetariánství, makrobiotické diety, Breussova dieta, dieta manželů Diamondových, syrová strava, dieta dle krevních skupin). Dozvíte se vysvětlení jednotlivých diet a také jaká mají pro a proti. Pod přednáškou najdete krátký test, ve kterém si můžete ověřit Vaše znalosti o alternativních dietách.  

MUDr. Petr Prošvic

Nádory penisu je vzácné onemocnění, které je však většinou diagnostikováno v pokročilých stádiích. Příčinou nejčastěji bývá fimóza, špatná hygiena a infekce HPV virem. Před léčbou je vždy třeba histologického potvrzení. Prevence nádorů penisu spočívá v dobrých hygienických návycích, časné léčbě zánětů a očkování proti HPV. 

Bc. Petra Absolonová

Přednáška zazněla na edukačním semináři pro praktické lékaře a přináší postup přípravy pacienta na kolonoskopii.