Prevence urogenitálních zhoubných nádorů

Prevence zhoubných nádorů urogenitálního systému spočívá především ve zdravém životním stylu a v účasti na pravidelných preventivních prohlídkách u praktického lékaře, jejichž součástí by mělo být i vyšetření varlat spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování a to již od chlapeckého věku. Zvláště důležité je nezanedbávat preventivní prohlídky po 50. roku věku, kdy by muži měli absolvovat vyšetření prostaty k včasnému odhalení zhoubného nádoru prostaty. U mužů, kteří  mají toto onemocnění v rodině je třeba sledovat prostatu již od 40 let věku.

Chlapci a mladí muži mezi 13. a 18. rokem pak mohou podstoupit očkování proti lidskému papillomaviru (HPV), který způsobuje u žen rakovinu děložního čípku a u mužů zhoubné nádory penisu, análního otvoru a krku. Očkování je od roku 2018 hrazeno i u chlapců mezi 13. a 14. rokem věku. Chlapcům do 18. let pak poskytují některé zdravotní pojišťovny příspěvek na očkování.

V jakémkoliv věku je důležité nezanedbávat vážné příznaky, jak jsou přítomnost krve v moči a vždy absolvovat odborné vyšetření.

Oficiální, státem organizovaný screening, na časný záchyt urologických zhoubných nádorů, tak jako je tomu u screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku, děložního čípku a prsu, v uroonkologii není. Je však organizováno několik dílčích preventivních programů. Například Česká urologická společnost a VZP spolupracují na preventivním programu Časný záchyt karcinomu prostaty pro klienty VZP, který spočívá v testování PSA. Ptejte se své zdravotní pojišťovně, zda nenabízí podobný projekt. Česká urologická společnost ve spolupráci s Českou onkologickou společností také připravuje projekt, který se bude věnovat vyhledávání zhoubných nádorů u pacientů, kteří již nějaký druh zhoubného nádoru v minulosti prodělali. 

V této části najdete články, videa a rozhovory týkající se prevence a časného záchytu urologických zhoubných nádorů, mezi které patří zhoubný nádor ledviny, ledvinné pánvičky, nádory močového měchýře, močové trubice, prostaty, varlat a penisu.