Nádory ledviny a močového měchýře (C64,C67)

Ledvinu postihuje několik druhů zhoubného bujení. Nejčastějším nádorem je ale adenokarcinom ledviny u dospělých. Tvoří 86 % všech zhoubných nádorů ledvinného parenchymu. Adenokarcinom ledviny může být různé velikosti, od velikosti třešně až po obrovské nepravidelné masy vážící několik kilogramů.

Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorem močového ústrojí. V České republice jsou 6. nejčastějším nádorem u mužů a 13. u žen. Nejčastějšími nádory v močovém měchýři jsou nádory vycházející z urotelu. Tvarově mívají nejčastěji charakter papilárních nádorů, tedy výrůstků vyklenujících se do dutiny MM.

Rakovině močového měchýře nelze úplně předejít, ale rozhodně je možno riziko vzniku snížit. Stručně řečeno, nekuřte,  důsledně léčte infekce a při podezření, jděte včas k lékaři. Další informace o prevenci urologických zhoubných nádorů najdete v části PREVENCE.

V této části najdete informace o nádorech ledvin a močového měchýře, jejich výskytu, diagnostice, léčbě a období po léčbě. Odborné články jsou napsány předními odborníky v léčbě této diagnózy. Dalšími informacemi jsou doporučení ČOS k léčbě, plné texty Informačních brožur pro pacienty a jejich blízké, odkazy na další informace na internetu a aktuální články.

Kam dále