Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? - záznam živého vysílání

Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? - záznam živého vysílání

Nabízíme vám záznam živého webcastu o závislosti na tabáku, ve kterém Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. hodinu zodpovídala vaše otázky a dávala rady a tipy, jak se kouření zbavit. Ptali jste se na vodní dýmky v čajovnách, e-cigarety, opékání buřtů, šňupací tabák a na mnoho dalšího. Víte, co má snaha přestat kouřit společného s rozvodem nebo snahou naučit se jezdit na kole a co má společného šest krabiček s jedním rentgenovým snímkem? Patříte-li mezi jeden a tři čtvrtě miliónu kuřáků v České republice a chcete přestat, určitě si záznam poslechněte. Nechcete-li poslouchat celý záznam, vyberte si v části "Kapitoly" (u videa) jen témata, která vás zajímají. A na závěr si můžete otestovat své znalosti z oblasti léčby závislosti na tabáku. Video je zajímavé i pro nekuřáky!

Video

Kapitoly

 1. Představení Centra pro závislé na tabáku
 2. Alena: Nejsem schopná najít důvod, proč přestat kouřit. Je mi 60, kouřím už 40 let, zdraví v pohodě. Můžete mi napsat, jak se mám tohohle zlozvyku zbavit? Jde mi o peníze a vůle není...jen bych prostě ráda neutrácela 800,- Kč týdně.
 3. Martin: Je prosím kouření vodní dýmky stejně nebezpečné jako kouření cigaret? Může z pohledu nádorových onemocnění vadit kouření vodní dýmky 1x týdně?
 4. roro666: Jaky mate nazor na e-cigarety? Nemohu dohledat zda škodí nebo ne.
 5. Karel: Co když kouřím zdravě
 6. Jan: Mám se snažit přestávat kouřit, i když vykouřím max 10 cigaret týdně
 7. Jenda: Je nikotin sám o sobě škodlivý? Četl jsem názor, že je naopak v některých případech prospěšný: "Výzkum odhaluje, že nikotin, ač je sám o sobě velmi prudkým jedem, může být také prevencí proti demenci a zlepšovat průběh degenerativních onemocně
 8. Anketa: Má smysl po onkologické diagnóze přestat kouřit?
 9. Alena: Vy jste někdy kouřila a přestávala?
 10. Kouřím 20 let cca 4 cigarety týdně, za jak dlouho zmizí abstinenční příznaky, přestanu-li kouřit?
 11. Leona: U nás v domě bydlí šedesátiletá paní, která má metastázy rakoviny plic. Její manžel říkal, že už jí doktoři v kouření (ani pití) neomezují. Prý by to pro ni byla ještě větší zátěž. Opravdu v této fázi nemá cenu s ničím přestávat?
 12. Hana: Přestanu-li kouřit, mohou se u mě objevit deprese?
 13. Pavel: Četl jsem někde rozhovor se zpěvákem Leonardem Cohenem, který v něm uvedl, že se těší na své 80. narozeniny, protože opět začne po mnoha letech kouřit. Loni v září zmíněné narozeniny oslavil a skutečně se vrátil ke kouření. Jaký je na to Váš n
 14. Hana: Přestala jsem kouřit před rokem, předtím jsem kouřila 40 let. Pořád mám intenzivní chuť na cigaretu, závidím i tomu na vašem ilustračním snímku, že kouří.
 15. Lenka: Je pasivní kouření méně nebo více zdravé než "aktivní"?
 16. Martin: Škodí tedy i vdechovaný kouř z ohníčku při pečení buřtů a grilování?
 17. Jaroslav: Šňupací tabák je také nezdravý jako kouření?
 18. Honza: Jak přestat a co dělat, když se mi to nedaří přestat kouřit. Kouřím od 15 let a dnes je mi 40 a vyzkoušel jsem snad vše dostupné.
 19. Daniel: Když často chodím mezi kuřáky do restaurace, mám vůbec nějakou výhodu, když jsem sám nekuřák?
 20. Iva: Kamarádka přestala kouřit a hrozně ztloustla. Co mám dělat proto, abych nedopadla stejně. S kouřením se snažím přestat.
 21. Jana: Může prosím nádorová onemocnění způsobovat i elektronická cigareta?
 22. Pavel: Zkoušel jsem přestat s léky s mnoha vedlejšími účinky, proto jsem skončil. Kouřím dál, rád bych skončil s kouřením.Jaká je další metoda? Co se stane, když ze dne na den zahodim cigaretu? Nerozhodí mi to psychiku?
 23. Jiří: Vysvětlete proč a čím je škodlivé, když si příležitostně zapálím, většinou při nějaké oslavě, přibližně 2-3 x za měsíc. To přeci nemám závislost na tabáku, když mezitím, třeba dva týdny nekouřím a ani cigaretu nepotřebuji.
 24. Anketa: Tabákový kouř obsahuje látky, které způsobují rakovinu, v počtu: ...
 25. Jana: Liší se nějak přístup k léčbě závislosti na tabáku a na alkoholu?
 26. Michal: Předpokládám, že s chystaným plošným zákazem kouření v restauracích souhlasíte. Má to ale ovlivnit i vodní dýmky v čajovnách. Jaký na to máte názor? A co si myslíte o vodních dýmkách? V čem jsou horší / lepší než klasické cigarety?

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Víte, jak přestat kouřit?

Zkuste si 4 otázky na téma kouření a jeho léčba. Správné odpovědi najdete ve videu na stejné téma nebo na závěr kvízu.

Další pomoc pro  kuřáky, kteří se snaží přestat:

Máme pro Vás i další testy z oblasti prevence zhoubných nádorů a péče o onkologického pacienta