Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19? - záznam webináře pro onkologické pacienty

Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19? - záznam webináře pro onkologické pacienty

Ve čtvrtek 19. března jsme vysílali živý webinář, ve kterém psycholog Martin Pospíchal mluvil o základních možnostech a doporučeních pro práci se strachem z nákazy. Společně jsme prošli Psychologické dvanáctero pro ohrožené skupiny "Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19?" a zodpověděli otázky diváků. O webinář byl mimořádný zájem a tak jsme rádi, že vám můžeme nabídnout jeho záznam.   

Během přenosu jste pokládali i otázky, které nejsou jen čistě psychologické a pan doktor je tak nemohl zodpovědět. V čase 49:26 slíbil zjistit odpověď paní Soně. Protože dotazy jsou anonymní odpovídáme zde a budeme doufat, že paní Soňa odpověď najde. Otázku dodatečně zodpověděl prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.: 

Dotaz od paní Soni: "Jsem doma sama dostatečně zásobená na cca 14 dní, musím pouze dolů do domu do poštovní schránky (už dva dny mi tam volně leží doporučená zásilka). Dotaz 1: CO všechno (kromě roušky) mám mít na schodech domu (gumové rukavice apod. ??) na sobě ?. Dotaz 2: CO všechno mám po příchodu do bytu dezinfikovat a ČÍM ?
Mám dezinfekční gel na ruce a dezinfekční mýdlo na ruce SANYTOL, Savo bohužel doma nemám, pouze JAR-sensitive-TeaTree and Mint. Děkuji"

Odpověď prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.: "Cestou do schránky kromě roušky nemusíte mít rukavice, ale snažte se všeho okolo (zábradlí, kliky), co nejméně dotýkat. Ideální je, když si do ruky dáte papírový kapesníček a tím se můžete ještě bezpečněji dotýkat kliky nebo zábradlí. Doma pak kapesníček vyhodíte, pečlivě umyjete ruce desinfekčním mýdlem. Pak vezmete třeba vlhký hadřík na něj trochu desinfekce, půjdete zpátky, otřete kliky svých dveří, případně klíčky od bytu a schránky, na které jste sahala, pečlivě pak vyperete ve vodě s trochou Jaru a ruce si zase pěkně naposledy umyjete. Tedy, udržujte čistotu rukou, není ani zbytečné po příchodu domů umýt (otřít s Jarem nebo desinfekcí) kliky vstupních dveří. Pamatujte, rukavice chrání před ulpěním viru na kůži rukou, ale když rukavice přinesete domů, musíte je také pečlivě vyčistit nebo vyhodit, protože na nich může virus také nějakou dobu ještě přebývat. A ruce po sundání rukavic také musíte pečlivě umýt alespoň mýdlem."

Podívejte se také na "Desatero bezpečnosti onkologického pacienta pro aktuální období"  a Psychologické dvanáctero pro ohrožené skupiny, včetně onkologicky nemocných se stejným názvem jako je byl "Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-1"

V rámci semináře jsme se diváků zeptali na několik otázek. Hlasování pokračuje:

V souvislosti s možnou hrozbou nákazy COVID-19 pociťujete strach:

V souvislosti s možnou hrozbou nákazy COVID-19 pociťuji strach o:

V souvislosti s vývojem nákazy ve světě i u nás pociťuji strach z možných širších dopadů (ekonomických, společenských, politických apod.):

  • Sdílejte na:
    • Facebook
    • Twitter