Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 350 zrušit všechny filtry
Pozvánka na Fialovou cyklojízdu GO DAY 2020

Akce GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění, se uskuteční jako každý rok ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde letos GO Day proběhne v Praze, v neděli 20. září 2020. Na cyklojízdu hlavním městem zakončenou koncertem skupiny Holki se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Společně tak poukáží na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují. Pražský GO DAY 2020 se již podruhé v řadě zaměří na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tomuto nádoru je totiž možné téměř vždy předejít – a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a provedením HPV DNA testu namísto klasické cytologie.

ŽENY VZKAZUJÍ ŽENÁM: Pojďme společně vymýtit rakovinu děložního čípku

Praha, 3. září 2020, Tisková zpráva OnkoUnie, Veronica, Nadační fond Hypokrates: Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR každoročně zjištěno u 800 žen, z nichž zhruba 360 nemoci ročně podlehne? Podle předních odborníků je na vině hlavně nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV), malý zájem žen o preventivní gynekologické prohlídky klesající s rostoucím věkem, a nízká frekvence využívání vysoce citlivých testů na průkaz HPV.

Novinky onkopsychologie a spolupráce - Tisková zpráva Amelie
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha, 4.9.2020 – Onkopsychologie a psychosociální pomoc jsou dva výrazy, které není jednoduché zařadit, jasné je, že mají souvislost s onkologií a psychikou nebo sociální oblastí. Zároveň se pod nimi ukrývá odbornost, které se ve světě věnuje čím dál větší počet odborníků. Amelie, z.s. prostřednictvím spolupráce přináší každý rok do ČR nějaké novinky a také pracuje na rozvoji těchto oblastí prakticky.

NZIP - Garantované zdravotnické informace na jednom portálu

NZIP – Národní zdravotnický informační portál je místo, kde čtenář nalezne ověřené a garantované informace z českého zdravotnictví. Obsah portálu je tvořen předními odborníky z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ), garantem portálu je Ministerstvo zdravotnictví.

Jak spí onkologicky nemocní v ČR?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha 16.7.2020, Tisková zpráva.  Amelie, z.s. se chce dotazníkovým šetřením podívat na spánek onkologicky nemocných v ČR. Z výzkumů v zahraničí totiž vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice však nejsou dostupné a tak je toto téma trochu stranou zájmu. Přitom spánek je jednou ze základních potřeb člověka. Prosíme praktické lékaře, onkology, sestry a psychology o pomoc se šířením informace o dotazníkovém šetření mezi svými pacienty. 

Když nám nespavost komplikuje život
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha 1.7., Amelie. „Jsem unavený, bez energie, musím se do všeho nutit,“ přesně tak se může cítit člověk, který se nevyspal. To, že se špatně nebo málo vyspíme, zažije během života pravděpodobně každý. Dokonce můžeme zažívat období, kdy se kvalita spánku na nějakou dobu zhorší a zdá se to normální – třeba pokud máme doma novorozeně nebo pokud zažíváme velký stres, třeba kolem stěhování nebo rozvodu. Když je to jednou za čas, další spánek pomůže. Co ale dělat, když to je častěji či dokonce stále? A kdy už je dobré uvažovat o nějakém řešení, jak se to pozná?

Dopady pandemie Covid-19 na onkologickou léčbu

Praha, 4. června 2020. Tisková zpráva ČOS: I když provoz Komplexních onkologických center (KOC) v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Vyplývá to z průzkumu, který probíhal po dobu dvou měsíců, a zúčastnilo se ho 350 pacientů s maligním onemocněním z celé ČR.

Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice.
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s., Praha, 1. 6. 2020 - V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci.

Opatření proti šíření COVID-19 zasáhla onkologické pacienty

PRAHA (28. května 2020). Tisková zpráva sdružení Hlas onkologických pacientů (HOP) – Koronavirová doba nevedla jen k obavám populace z nákazy onemocněním COVID-19, ale také ke strachu vážně nemocných z odsunutí jejich léčby v důsledku změněného režimu v nemocnicích i ambulancích. Jak vyplynulo z dotazníkového šetření Hlasu onkologických pacientů (HOP), které proběhlo v termínu 15. 4. - 16. 5. 2020, byla naprostá většina dotázaných onkologických pacientů opatřeními proti šíření nemoci způsobené virem COVID-19 nějak zasažena.

Možnosti využití tzv. mindfulness principů pro zvýšení kvality života a zdraví pacientů, záznam webináře
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

V rámci webového semináře, který se uskutečnil na Linkos ve středu 27. 5. 2020 jsme vám představili přístupy založené na tzv. mindfulness principech, které jsou poměrně účinné pro zvládání stresu a emocí souvisejících s léčbou. Jde o schopnost, kterou je možné si osvojit a postupně rozvíjet pravidelným cvičením (podobně jako trénujete nějakou jinou schopnost). Podívejte se na záznam.

Mýty o screeningové mamografii

Národní screeningové centrum, které je součástí ÚZIS ČR, a Aliance žen s rakovinou prsu připravilo video, jež vyvrací nejčastější mýty o mamografii, které se šíří po sociálních sítích.

Návrat k běžnému fungování v době koronaviru? Jak na to pro ohrožené.
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, Praha, 11. 5. 2020. Rozvolňování restriktivních opatření je očekáváno ze všech stran. Není to ale čekání na „uvolnění“, je to spíše přestup do ještě nepřehlednější éry života s viry. Týká se to nás všech, ale zejména těch, kdo jsou zahrnováni do rizikové skupiny, omezené svým zdravotním stavem – bez ohledu na věk a důvod. Mezi ty patří i lidé s onkologickou nemocí, nejen tou, která probíhá, ale i tou, která zanechala deficity v imunitě, fungování plic nebo srdce. Takže jak na to?

Nebýt na to sama

Tento projekt dává šanci onkologickým pacientkám, které se léčí v Brně, na aktivní život v průběhu léčby. Chce zajistit volnočasové aktivity – kurzy malování, keramiky, ale také poradenství související s péčí o pokožku po ozařování a následnou péčí o vlasy po chemoterapiích. Součástí projektu je také psychologická i právní poradna. Pomozte tento projekt realizovat tím, že jej posunete do velkého finále soutěže Magistrátu města Brna "Dáme na vás".

Světový den boje s rakovinou vaječníků: dobré zprávy pro pacientky i výzvy pro zdravotnický systém

Tisková zpráva OnkoUnie a Nadačního fondu Hippokrates, Praha 4. 5. 2020 – Zhoubný nádor vaječníků je v Česku každoročně diagnostikován u více než 900 žen. Přesto, že se jedná o velmi závažné onemocnění, mají lékaři řadu pozitivních zpráv. Právě na ty se letos v ČR zaměřuje Světový den boje s rakovinou vaječníků, který již tradičně připadá na 8. května. Letos bude poprvé nasvícen na tyrkysovo Tančící dům v Praze, aby se zviditelnila nutnost o tomto onemocnění hovořit. K osvětě se připojují také samy pacientky bojující s tímto nádorem, aby povzbudily všechny ženy k zájmu o nejnovější poznatky a naslouchání signálům vlastního těla.

Jelimán, z.s.  se představuje
Věra Fina

Jelimán, z.s. je informačním a edukačním centrem pro veřejnost, onkologické pacienty a pacienty v remisi.