Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 350 zrušit všechny filtry
Lucie Štrublová

Daruj Příběh je úspěšný projekt spolku Společně k úsměvu, který je sdružením mladých lidí po prodělané onkologické léčbě v dětském věku nebo v době dospívání. Projekt je založen na sdílení zkušenosti s onkologickou léčbou s dalšími pacienty, jejich rodinami, ať už z pozice léčeného, vyléčeného, příbuzného, kamaráda nebo partnera. 

Nové techniky radioterapie
prof. MUDr. Pavel Šlampa, CSc.

Léčba zářením – radioterapie, lépe však náplň oboru vystihuje název radiační onkologie, je klinickým oborem, který v posledních 5-8 letech prošel v naší republice významnou přístrojovou obměnou. V každém komplexním onkologickém centru je k dispozici moderní ozařovací technika a základním zdrojem jsou lineární urychlovače s fotonovým a elektronovým zářením. Pan prof. MUDr. Pavel Šlampa, CSc. z Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně vysvětluje nové možnosti moderních lineárních urychlovačů.

Integrativní medicína v onkologii
MUDr. Jana Halámková, Ph.D.

V současnosti se v medicíně celosvětově otvírá nový směr, kterým je integrace „evidence-based“ (tedy na důkazech založených), vybraných, dosud alternativních či komplementárních postupů (KAM) do klasické tzv. západní medicíny.

V souladu s nejnovějším vývojem jsme pro Vás aktualizovali texty o gynekologických nádorových onemocněních. Pan prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady aktualizoval texty o zhoubných nádorech děložního hrdla (čípku), vulvy a o Gestační trofoblastické nemoci a  pan primář MUDr. Josef Chovanec, Ph.D. z oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně aktualizoval texty o zhoubných nádorech těla děložního a pochvy.

Pan prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. aktualizoval text pro pacienty o transplantaci krvetvorných buněk. Transplantace krvetvorných buněk je léčebná metoda, která se používá zejména v léčbě zhoubných krevních onemocnění. 

V souladu s nejnovějším vývojem jsme pro Vás aktualizovali texty o leukemii, prof. MUDr. Jan Starý, DrSc. z Fakultní nemocnice Motol upravil článek Leukemie v dětském věku a prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. z Fakultní nemocnice Brno o Leukémii dospělých.  

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vítáme Vás na nových stránkách České onkologické společnosti na staré doméně Linkos.cz. Linkos nedávno oslavit plnoletost a jako dospělý by rád ještě o něco lépe sloužil a pomáhal nejen členům onkologické společnosti všech odborností, lékařům, sestrám a všem, jejichž každodenní náplní je péče o onkologické pacienty, ale především onkologickým pacientům samým, jejich rodinám a přátelům a to od okamžiku, kdy je onkologická diagnóza poprvé vyslovena až po období, které následuje po úspěšném, či někdy, bohužel, neúspěšném ukončení léčby a po něm. Česká onkologická společnost  však nabízí i mnoho informací pro ty z vás, které zajímá zdravý životní styl a onkologická prevence. Na novém Linkosu Vás vítá v krátkém videu předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vaše léčba v komplexním onkologickém centru bude společnou prací odborníků mnoha profesí! Základem pro správnou diagnostiku, správné nastavení léčby a udržení co nejvyšší kvality Vašeho života během léčby je práce v multidisciplinárním týmu!  Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti, vysvětluje fungování multidisciplinárních týmů. 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyně České onkologické společnosti vysvětluje systém péče o onkologické pacienty. Dozvíte se, co jsou to komplexní onkologická centra, jaké je jejich napojení na regionální centra, tedy nemocnice blízko Vašemu bydlišti, a jak probíhá rozhodnutí, zda může pacient zůstat být léčen v regionu, který s komplexním centrem spolupracuje, nebo nebo zda potřebuje specializovanou péči přímo v Komplexním onkologickém centru. 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Poslechněte si rozhovor s Doc. MUDr. Janou Prausovou, Ph.D., MBA, přednostkou Onkologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyní České onkologické společnosti o situacích, kdy nezbývá, než protinádorovou léčbu ukončit. 

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Předsedkyně České onkologické společnosti o důležitosti primární, sekundární a obtížnosti terciární prevence, tedy prevence návratu onemocnění po úspěšné léčbě. Cílem terciární prevence je zachytit případný návrat nádorového onemocnění po primární léčbě a intervalu, kdy je člověk bez příznaků nemoci, včas a tedy ve stále ještě léčitelné podobě. Základem této prevence jste Vy sami. Často se stává, že vyléčený pacient se soustředí na prevenci nemoci, ze které se vyléčil, ale zanedbává ostatní prevenci, vrací se pak do ordinací onkologů se zhoubným nádorem jiného orgánu v pokročilém stádiu. 

aneb Mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké uspořádalo sdružení Amélie a je určena pro lékaře, nelékařské zdravotnické profese, psychology, sociální pracovníky, pacientské organizace a další zájemce z řad odborné i laické veřejnosti. Hlavním tématem letošního ročníku je Mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké. Konference proběhne 21. listopadu v Praze. 

Nádory plic a průdušek

Vychází 3., upravené vydání brožurky pro pacienty a jejich blízké Nádory plic a průdušek. V brožurce se dozvíte jaké nádory průdušek a plic existují, jak se dělí, jak se diagnostikují a léčí. Brožurka přináší také kontakty na pneumoonkologická pracoviště v České republice. 

Na podzim 2017 byly ustavena pacientská rada, která je poradním orgánem ministra zdravotnictví. Členové jsou jmenováni z řad zástupců, které navrhovali sami pacienti prostřednictvím pacientských organizací. Rada má 24 členů, vybraných podle přísných kritérií s důrazem na co nejvyrovnanější zastoupení pacientů s různými diagnózami. Své zastoupení má samozřejmě i onkologie. 

Nahoru dolů - stále spolu

Brožura pro pacienty dětské onkologie a jejich rodiny vznikla v rámci spolku Společně k úsměvu a projektu Krtek v pohybu. Publikace má za cíl seznámit dětské onkologické pacienty a jejich rodiny s nástrahami onkologické léčby, je souborem rad a zkušeností od pacientů, kteří léčbou již v minulosti prošli.