Onkologická péče v ČR čelí významně rostoucímu počtu pacientů vyžadujících dlouhodobou péči. Zejména narůstající prevalence nádorových onemocnění vyžaduje posílení organizace diagnostické, léčebné a dispenzární onkologické péče, celostátně i v jednotlivých regionech.
Videa a texty k nové koncepci organizace onkologické péče v ČR, hodnocení její kvality a postavení v mezinárodním kontextu.
Články
6. března se v středí VZP konalo navazující jednání Pracovní skupiny pro onkologii solidních nádorů s cílem odsouhlasení navrženého systému poskytování onkologické péče.
Komplexní onkologická centra jsou nyní oslovována s žádostí o zaslání seznamu ROS, které plní podmínky dle zápisu, a se kterými budou spolupracovat a delegovat preskripci dle seznamu LP v zápisu.
Zveme vás na Kulatý stůl Zdravotnického deníku s názvem: "Cesta pacienta k onkologické diagnostice a léčbě". Kulatý stůl se koná za podpory Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
V desátém díle onkologického video-podcastu se věnujeme budoucnosti české onkologie, její koncepci a organizaci. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
Dalším odborníkem, kterého doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA pozvala do onkologického video podcastu je doc. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky FNKV. Tématem osmého dílu hovorů o onkologii bylo, jak co nejlépe zorganizovat multidisciplinární týmy a to jak mezi KOC a regionálními pracovišti, tak týmy na jednotlivé orgánové skupiny napříč všemi komplexními onkologickými centry.
Tématem sedmého dílu je organizace péče o onkologické pacienty. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň a děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.
V šestém díle se věnujeme superspecializované péči o pacienty s karcinomem plic a dalšími nádory hrudníku v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Pátý díl se věnuje tématu precizní onkologie a vyhodnocování prediktivních a prognostických faktorů individuálního onemocnění v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Stejně jako v prvním díle je i ve čtvrtém díle Onkologického podcastu hostem doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. a hovor pokračuje v tématu centralizace a nově i decentralizace a delegace péče o onkologického pacienta na vybraná regionální onkologická pracoviště.
Shromáždění členů České onkologické společnosti ČLS JEP se uskuteční v rámci Brněnských onkologických dnů, dne 12. října 2022 v 16 hodin na Výstavišti Brno, jednací salonek III v 1. patře. Na setkání s Vámi se těší Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., předsedkyně ČOS ČLS JEP.
Jak bude dál v oblasti klinické onkologie v České republice? Na BOD 2021 nám doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA poskytla rozhovor o výhledu a výsledcích české onkologie. Rozhovor se uskutečnil 13. října 2021.
Česká onkologická společnost Vás, ve spolupráci se společností Janssen, zve na živé virtuální symposium, jehož cílem je upozornit na aktuality z oblasti onkologie a zároveň představit horké novinky v léčbě karcinomu prostaty. Odborným garantem semináře je doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP.
Zveřejňujeme aktuální znění Národního onkologického programu České republiky (NOP ČR). NOP ve znění uvedeném na Linkos je oficiálním programem, který vypracoval a schválil výbor ČOS ČLS JEP. NOP byl vypracován na základě požadavku vlády ČR. Dne 6. 4. 2021 byl předán na MZ ČR ministrovi zdravotnictví. Případné připomínky, podněty a návrhy členů výborů odborných společností, které spolupracují s ČOS ČLS JEP v rámci multidisciplinárních odborných týmů, zasílejte předsedkyni společnosti ČOS a dále budou projednány výborem ČOS. Reakce výboru bude sdělena příslušnému předsedovi odborné společnosti, která připomínky zašle.
Určeno pro plátce, zřizovatele a managementy nemocnic.
Hlavním cílem mezinárodního projektu iPAAC je vyvinout inovativní přístupy vedoucí k pokrokům v národních onkologických programech. Projekt se věnuje zejména dalšímu rozvoji prevence nádorových onemocnění, roli genomiky v onkologických programech, onkologickými registry, inovacemi v léčbě nádorů a organizaci onkologické péče včetně sítí onkologických center a hodnocení jejich kvality. Workshop iPAAC se uskutečnil 14. listopadu 2018 v rámci konference PREVON. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly v rámci Workshopu iPAAC předneseny.
Strategie České onkologické společnosti ČLS JEP při organizaci onkologické péče v ČR v záznamu přednášky ze dne 14. listopadu 2018 v rámci workshopu iPAAC: Hodnocení a kontrola kvality onkologické péče. Koncepce vychází z ustanovení Národního onkologického
programu ČR (NOP). Vyhlášení strategického programu pomáhá v komunikaci se všemi zapojenými subjekty i s širokou veřejností.