Světový den proti rakovině 4. února

Jaké druhy rakovinových onemocnění nás ohrožují? Co dělat, abychom snížili riziko onemocnění? Na co máme nárok, co hradí zdravotní pojišťovna? Jakých příznaků si máme všímat? Kde hledat další informace a pomoc?

Kam pro informace o prevenci a screeningu zhoubných nádorů: 

  • Zásady zdravého životního stylu - Nekuřte .. a další! 
  •  
  • Program preventivních prohlídek - Každý občan České republiky má podle současné úpravy nárok na dílčí preventivní onkologická vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění, které slouží k včasnému záchytu nádorových onemocnění. Přehled těchto prohlídek, ale i odkazy na screeningové programy, pořady, která vyšetření vysvětlují a další informace.
  • Adresné zvaní do programů screeningu - V lednu 2014 bylo v České republice zahájeno adresné zvaní té části populace, která spadá do rizikového věku a dosud se neúčastnila screeningového programu zaměřeného na časnou detekci jednoho ze tří typů zhoubných nádorů, prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla.
  • Genetická rizika vzniku nádorů -  Asi 5-10% nádorů může mít dědičnou příčinu, nejčastěji nádory prsu, vaječníků, kolorekta a dělohy. Nesete genetickou zátěž? Přečtěte si o tom!  
  • Poradna o prevenci České onkologické společnosti - Pokud  máte otázku ohledně předcházení zhoubných nádorů nebo jejich včasného záchytu, můžete se obrátit s dotazem na naše špičkové odborníky. Můžete klást otázky z oblasti prevence rakoviny zažívacího traktu, plic, prsou a gynekologických nádorů a také prevence nádorů u dětí a dospívajících a na dědičná rizika nádorového onemocnění.
  • Otázky a odpovědi o prevenci rakoviny - video - Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti pro vás připravila živou diskusi o prevevci rakoviny v rámci Brněnských onkologických dnů. Živé vysílání proběhlo na portálu MojeMedicina.cz a záznam můžete najít na Linkos.cz.
  • Evropský týden boje proti rakovině - Týká se to i Vás - MUDr. Milana Šachlová CSc.et Ph.D., Předsedkyně Sekce preventivní onkologie ČOS připravila u příležitosti Evropského týdne proti rakovině text odpovídající na otázky: Jaké druhy rakovinových onemocnění nás ohrožují? Co dělat, abychom snížili riziko onemocnění? Na co máme nárok, co hradí zdravotní pojišťovna? Jakých příznaků si máme všímat? Kdy máme vyhledat lékaře? Kde hledat další informace a pomoc?