Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? - záznam živého vysílání

Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? - záznam živého vysílání

Nabízíme vám záznam živého webcastu o závislosti na tabáku, ve kterém Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. hodinu zodpovídala vaše otázky a dávala rady a tipy, jak se kouření zbavit. Ptali jste se na vodní dýmky v čajovnách, e-cigarety, opékání buřtů, šňupací tabák a na mnoho dalšího. Víte, co má snaha přestat kouřit společného s rozvodem nebo snahou naučit se jezdit na kole a co má společného šest krabiček s jedním rentgenovým snímkem? Patříte-li mezi jeden a tři čtvrtě miliónu kuřáků v České republice a chcete přestat, určitě si záznam poslechněte. Nechcete-li poslouchat celý záznam, vyberte si v části "Kapitoly" (u videa) jen témata, která vás zajímají. A na závěr si můžete otestovat své znalosti z oblasti léčby závislosti na tabáku. Video je zajímavé i pro nekuřáky!

Video

Kapitoly

 1. Představení Centra pro závislé na tabáku
 2. Alena: Nejsem schopná najít důvod, proč přestat kouřit. Je mi 60, kouřím už 40 let, zdraví v pohodě. Můžete mi napsat, jak se mám tohohle zlozvyku zbavit? Jde mi o peníze a vůle není...jen bych prostě ráda neutrácela 800,- Kč týdně.
 3. Martin: Je prosím kouření vodní dýmky stejně nebezpečné jako kouření cigaret? Může z pohledu nádorových onemocnění vadit kouření vodní dýmky 1x týdně?
 4. roro666: Jaky mate nazor na e-cigarety? Nemohu dohledat zda škodí nebo ne.
 5. Karel: Co když kouřím zdravě
 6. Jan: Mám se snažit přestávat kouřit, i když vykouřím max 10 cigaret týdně
 7. Jenda: Je nikotin sám o sobě škodlivý? Četl jsem názor, že je naopak v některých případech prospěšný: "Výzkum odhaluje, že nikotin, ač je sám o sobě velmi prudkým jedem, může být také prevencí proti demenci a zlepšovat průběh degenerativních onemocně
 8. Anketa: Má smysl po onkologické diagnóze přestat kouřit?
 9. Alena: Vy jste někdy kouřila a přestávala?
 10. Kouřím 20 let cca 4 cigarety týdně, za jak dlouho zmizí abstinenční příznaky, přestanu-li kouřit?
 11. Leona: U nás v domě bydlí šedesátiletá paní, která má metastázy rakoviny plic. Její manžel říkal, že už jí doktoři v kouření (ani pití) neomezují. Prý by to pro ni byla ještě větší zátěž. Opravdu v této fázi nemá cenu s ničím přestávat?
 12. Hana: Přestanu-li kouřit, mohou se u mě objevit deprese?
 13. Pavel: Četl jsem někde rozhovor se zpěvákem Leonardem Cohenem, který v něm uvedl, že se těší na své 80. narozeniny, protože opět začne po mnoha letech kouřit. Loni v září zmíněné narozeniny oslavil a skutečně se vrátil ke kouření. Jaký je na to Váš n
 14. Hana: Přestala jsem kouřit před rokem, předtím jsem kouřila 40 let. Pořád mám intenzivní chuť na cigaretu, závidím i tomu na vašem ilustračním snímku, že kouří.
 15. Lenka: Je pasivní kouření méně nebo více zdravé než "aktivní"?
 16. Martin: Škodí tedy i vdechovaný kouř z ohníčku při pečení buřtů a grilování?
 17. Jaroslav: Šňupací tabák je také nezdravý jako kouření?
 18. Honza: Jak přestat a co dělat, když se mi to nedaří přestat kouřit. Kouřím od 15 let a dnes je mi 40 a vyzkoušel jsem snad vše dostupné.
 19. Daniel: Když často chodím mezi kuřáky do restaurace, mám vůbec nějakou výhodu, když jsem sám nekuřák?
 20. Iva: Kamarádka přestala kouřit a hrozně ztloustla. Co mám dělat proto, abych nedopadla stejně. S kouřením se snažím přestat.
 21. Jana: Může prosím nádorová onemocnění způsobovat i elektronická cigareta?
 22. Pavel: Zkoušel jsem přestat s léky s mnoha vedlejšími účinky, proto jsem skončil. Kouřím dál, rád bych skončil s kouřením.Jaká je další metoda? Co se stane, když ze dne na den zahodim cigaretu? Nerozhodí mi to psychiku?
 23. Jiří: Vysvětlete proč a čím je škodlivé, když si příležitostně zapálím, většinou při nějaké oslavě, přibližně 2-3 x za měsíc. To přeci nemám závislost na tabáku, když mezitím, třeba dva týdny nekouřím a ani cigaretu nepotřebuji.
 24. Anketa: Tabákový kouř obsahuje látky, které způsobují rakovinu, v počtu: ...
 25. Jana: Liší se nějak přístup k léčbě závislosti na tabáku a na alkoholu?
 26. Michal: Předpokládám, že s chystaným plošným zákazem kouření v restauracích souhlasíte. Má to ale ovlivnit i vodní dýmky v čajovnách. Jaký na to máte názor? A co si myslíte o vodních dýmkách? V čem jsou horší / lepší než klasické cigarety?

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Víte, jak přestat kouřit?

Během živého přenosu diváci odpovídali na otázky. Vyzkoušejte si, zda byste odpověděli správně. Správné odpovědi najdete ve videu nebo na závěr kvízu.

Další pomoc pro  kuřáky, kteří se snaží přestat: