Radost a podpora dětí i dospělých už zaplavují onkologická oddělení

Radost a podpora dětí i dospělých už zaplavují onkologická oddělení

Tisková zpráva Amelie, Praha 23. 2. 2023. Březen patří již tradičně Tulipánovému měsíci, který přináší s jarem i naději. Letos, je to již po jedenácté, co se veřejnost zapojuje do sdílení a podpory onkologicky nemocných i jejich blízkých. Ukazuje tak, že zdraví lidé myslí na ty nemocné a že zapojit se může každý. Tulipánový měsíc 2023 oficiálně zahajuje v Liberci 27. 2. koncertem, výzdoby se rozbíhají už teď a lavina dalších akcí na březen je již téměř připravena.

Po celý březen a někde i déle budou vyzdobena onkologická oddělení mnoha nemocnic i ambulancí po celé ČR obrázky dětí i dospělých. Lidé připravili i přání a výrobky, kterými posílají nemocným vzkaz podpory a naděje. Léčba nemocných tak rozkvete barvami a emocemi, které podpora přináší. „U nás v nemocnici už s Tulipánovým měsícem pravidelně počítáme. Těší se nejen ti, kdo tvoří, ale i personál onkologie a dalších oddělení, která zdobíme. Je to velká změna a potěšení,“ říká koordinátorka dobrovolníků v Oblastní nemocnici v Příbrami Milena Siblíková.

„Je fajn, že se nám daří rozšiřovat Tulipánový měsíc a jeho myšlenky i tam, kam sami fyzicky nedosáhneme,“ doplňuje ředitelka pořadatelské Amelie, z.s. Michaela Čadková Svejkovská. „Připojují se k nám totiž jak jednotlivci, tak organizace a ty pomohou nejen s tvořením a výzdobami, ale stále rozšiřují Tulipánový dosah do dalších zařízení a k dalším onkologicky nemocným. Takto bude například díky jedné dobrovolnici vyzdobena v letošním roce i jižní Morava. Mám z toho velkou radost a díky putují Iloně Mančíkové.“

Další propojení nemocných a zdravých nabízí množství aktivit jako vycházky, workshopy nebo on-line přednášky, které pořádají Centra Amelie. Lidé se mohou také zapojit do benefičních akcí na podporu bezplatných služeb psychologů, sociálních pracovníků a dalších odborníků onkologicky nemocným a jejich blízkým. Třeba koupí benefičních tulipánů on-line.

Přestože rakovina v ČR dorazí téměř do každé rodiny, lidé často pociťují strach a obavy, které ústí v izolaci nemocných a tíži tématu onkologické nemoci a života s ní. Tulipánový měsíc ukazuje cestu akce a spolupráce, která může nabídnout účinnou a dostupnou podporu i pomoc. Všichni si zaslouží zájem a vědomí, že v nemoci nejsou sami. 

Pro více informací kontaktujte:

Michaela Čadková Svejkovská

amelie@amelie-zs.cz

Amelie se již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Více informací o publikacích a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze nalézt na oficiálních webových stránkách www.amelie-zs.cz. Tulipánový měsíc běží nyní již 11. rokem a zprostředkovává informace, propojení a podporu.

Ilustrační fota: Zdroj archiv Amelie, z.s.