Fialová cyklojízda GO Day 20. září završí kampaň #NebojteSeZeptat. V prevenci gynekologických nádorů je hlavní informovanost žen.

Fialová cyklojízda GO Day 20. září završí kampaň #NebojteSeZeptat. V prevenci gynekologických nádorů je hlavní informovanost žen.

Tisková zpráva  ONKO Unie o.p.s.,  Pacientské organizace VERONICA a Nadačního fondu Hippokrates, Praha, 6. července 2021. V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bude mít formu Fialové cyklojízdy hlavním městem, která již proběhla i v letech 2019 a 2020 pod záštitou ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha. Na společnou cyklojízdu se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Upozorní tím na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkogynekologickými nemocemi bojují – fialová je totiž jejich barvou.

Zároveň právě dnes 6. července na Světový den polibku startuje kampaň #NebojteSeZeptat. „Symbolem, kterým se může do kampaně zapojit úplně každý, jsou fialové rty. Ty představují nejen polibek, ale také to, že je důležité umět se zeptat. Promluvit a ozvat se, když nám o něčem chybí informace. Letos se v osvětě tradičně zaměříme na prevenci karcinomu děložního čípku a nově také karcinomu dělohy. Oběma těmto onemocněním je možné předcházet odlišným způsobem – je důležité možnosti prevence znát a v případě nejasností se aktivně ptát lékařů,“ vysvětluje Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie o.p.s. Ta spolu s Pacientskou organizací VERONICA a Nadačním fondem Hippokrates celou kampaň zastřešuje.

Jak je možné se zapojit? Stačí si na facebookovém profilu či webu ONKO Unie stáhnout do mobilu obrázek fialových rtů a vyfotit se s nimi. Počítá se ale vše fialové! Můžete se do této barvy obléct, namalovat nehty nebo rty, vyfotit se s fialovou květinou – fantazii se meze nekladou. Svoji fotku sdílejte na sociálních sítích s hashtagy #NebojteSeZeptat a #WorldGoDay a připojte se tak k tisícům lidí po celém světě, kterým na prevenci záleží. V Praze se pak můžete přidat k cyklojízdě.

„K fialové cyklojízdě se s radostí připojím už potřetí. Mé příjmení je hezká shoda náhod – ale především chci podpořit informovanost českých žen o prevenci onemocnění, kterým jsem sama prošla,“ říká Monika Fialová. Před několika lety totiž prodělala nádorové onemocnění dělohy a prošla tak náročným obdobím, v jakém každý nemocný potřebuje maximum jasných informací. Dnes je Monika zdravá a vede život plný aktivního pohybu.

Právě pohyb je důležitou prevencí obezity, která je výrazným rizikovým faktorem pro vznik nádorů dělohy. Hlavním příznakem, který by měla každá žena konzultovat s gynekologem, je abnormální krvácení různé intenzity – od slabého špinění až po silné krvácení. Může se také objevit hnisavý výtok. „Chceme však apelovat na všechny ženy, aby nečekaly na příznaky a ke gynekologovi chodily pravidelně jednou ročně na preventivní prohlídky v každém věku. Jejich součástí je také stěr z děložního hrdla pro cytologické vyšetření u všech žen. Ve věku 35 a 45 let nově také pro testaci na přítomnost DNA viru HPV způsobujícího karcinom děložního čípku. Toto onemocnění je tak možné zachytit v raném stádiu a včas zahájit léčbu. Samozřejmostí by také mělo být očkování dívek i chlapců proti viru HPV, které je primární ochranou a ve věku 13 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ apeluje Petra Adámková.    

FIALOVÁ CYKLOJÍZDA
Datum a čas:
20. září 2021 v 16:30 hod.

Start a cíl:
Peloton odstartuje od Pacientského Hubu, U Vršovického nádraží 30, 101 00 Praha 10 Vršovice
https://goo.gl/maps/7nooUfi7a21E73GW9  
Cíl jízdy bude u sportovního areálu naproti Restaurace Rosmarina, Vltavanů, 143 00 Praha 4-Belárie
https://g.page/rosmarina-modrany?share
Účast je zdarma a v cíli bude na účastníky čekat poděkování ve formě certifikátu o absolvování Fialové jízdy.

/// Konec tiskové zprávy ///

Podívejte se na reportáž z loňské cyklojízdy ve fialovém s cílem upozornit na preventabilitu karcinomu děložního hrdla.