Onkologická prevence

Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.     

Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 128 zrušit všechny filtry
Co je nového v mammární diagnostice?
MUDr. Monika Schneiderová

Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali co je nového v oboru mammární diagnostiky. Poslechněte si, proč patří mamografie k tzv. objektivním metodám, proč není třeba se bát vyšetření mamografem a proč se někdy doplňuje ultrazvukové vyšetření.  

Záznam webináře „Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ z cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Pátý, a zatím poslední, díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine byl 20. března 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byl Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem byl pohyb jako prevence nemocí, i pohyb v době onkologického onemocnění a po uzdravení. Na konkrétních příkladech jsme ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy.

Zeptejte se na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi - 6. března živě na Linkos

První březnovou středu se v rámci našeho cyklu o prevenci onkologických onemocnění můžete ptát předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění.   

Ing. Marie Ředinová

Přednáška z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu kolorektálního karcinomu z pohledu pacientské organizace České ILCO. 

Program screeningu karcinomu prsu z pohledu pacientek
Eva Knappová

Přednáška z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu karcinomu prsu z pohledu pacientské organizace Aliance žen s rakovinou prsu.

Pohybové aktivity v rámci prevence i během léčby zhoubných nádorů - záznam živého přenosu
Mgr. Tomáš Vyhlídal

Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.  

Mezinárodní projekt "Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku"
Mgr. Iveta Nohavová

Mezinárodní projekt Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) a Mezinárodní společnosti sester v onkologické léčbě (www.isncc.org) financovaný nadací Bristol-Myers Squibb s názvem Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku navazuje na předchozí několikaletou práci sester v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku. Současný projekt (2017-2019) zahrnuje šest zemí: Maďarsko, Moldávii, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Českou republiku.

Zpravodaj Národního screeningového centra, č. 5, listopad 2018

Páté číslo Zpravodaje Národního screeningového centra podrobněji představuje další pilotní projekty realizované Národním screeningovým centrem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Jedná se o projekty zaměřené na dospělou populaci, jeden z nich je zacílen na časný záchyt karcinomu prostaty u mužů, kteří již prodělali onkologické onemocnění.

Zpravodaj Národního screeningového centra, č. 4, říjen 2018

Čtvrté letošní číslo zpravodaje Národního screeningového centra se věnuje optimalizaci stávajících screeningových programů, které se všechny týkají zhoubných nádorů a zve na konferenci PREVON. 

Prohlášení České onkologické společnosti ČLS JEP k občanům a k odborné veřejnosti ve věci konzumace alkoholu a rizika vzniku zhoubných nádorů
prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.

Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.

Prevence a včasné odhalení rakoviny prsu -  záznam živého přenosu

Jaké je riziko karcinomu prsu v České republice? Kolik procent žen chodí na pravidelná vyšetření prsu? Jak má správně probíhat samovyšetřování prsu? Jaké jsou výsledky mamografického screeningu? Chodí ženy na mamograf více v Praze nebo na Vysočině? Dají se vyšetřit i velká prsa? Co se děje po odhalení podezřelého útvaru ve screeningovém centru? První zářijovou středu jste se živě ptali na včasné odhalení rakoviny prsu paní primářky MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D. z Breast Unit Prague. U příležitosti října - měsíce rakoviny prsu, jsme pro vás připravili záznam vysílání. 

Konference PreVOn 2018 se uskuteční 13.-14. listopadu v Praze

Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky si Vás dovoluje pozvat na letošní konferenci PreVOn 2018, která se se koná 13.–14. listopadu 2018 v TOP Hotelu Praha. Tématem konference jsou Bariéry v přístupnosti a prostupnosti screeningu zhoubných nádorů a dále proběhnou dva workshopy se zaměřením na Hodnocení a kontrolu kvality onkologické péče a Pilotní projekty časného záchytu organizované Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR.

Nebojte se screeningu kolorektálního karcinomu
MUDr. Tomáš Grega

Pan doktor Tomáš Grega přednášel na Brněnských onkologických dnech na semináři pro praktické lékaře novinky ve screeningu kolorektálního karcinomu. Před přednáškou shrnul možnosti včasného odhalení zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku.   

Role praktického lékaře ve výživě
Mgr. Svatava Bischofová, Ph.D.

Paní magistra Svatava Bischofová přednášela na Brněnských onkologických dnech praktickým lékařům na téma vybrané výživové faktory v kontextu primární onkoprevence. Zeptali jsme se jí, jaká je, nebo by měla být, role praktického lékaře ve výživě a prevenci nádorových onemocnění. 

Projekty prevence nádorů prostaty
MUDr. Michaela Matoušková

Paní primářky Matouškové z Urocentra Praha jsme se na Brněnských onkologických dnech zeptali, jak je to s časným záchytem zhoubných nádorů prostaty a o jakém projektu prevence nádorů prostaty by měl každý z nás vědět?