Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 356 zrušit všechny filtry
JAK PŘESTAT KOUŘIT po zjištění onkologické diagnózy

Byl vám diagnostikován zhoubný nádor a jste kuřák? Přemýšlíte, zda má smysl přestat po onkologické diagnóze kouřit? ANO, MÁ! Je velmi důležité přestat kouřit po vyslechnutí onkologické diagnózy, a to hlavně proto, protože se významně zvýší účinnost vaší onkologické léčby a prodlouží doba přežití. 

1. 2. 2024 startuje program ASTRA: Ženy budou mít možnost samoodběrného stěru z děložního čípku pro stanovení rizika rakoviny
Lenka Hájková

PRAHA, 10. 1. 2024, Tisková zpráva Veronica – V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj: NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.

I blízcí onkologicky nemocných si zaslouží podporu
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie. z.s., Praha 15. 12. 2023. Právě v těchto dnech přichází na desítky míst v ČR vytištěné brožury, které si kladou za cíl podpořit blízké onkologicky nemocných. Jde o další z řady brožur Amelie, z.s., které podporují lidi, kterým do života vstoupila rakovina.

Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout - záznam přednášky z cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoonkologie, tentokrát s podtitulem "Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout". Přednáška je určena pro onkologické pacienty v remisi, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky.

Právo být zapomenut

Poslechněte si vyjádření ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška k tématu Práva být zapomenut. Video bylo přehráno v rámci Brněnských onkologických dnů 2023, kterých se pan Matoušek nemohl zúčastnit osobně.

Online seminář - Zvládání psychické zátěže a stresu pro pacienty po onkologickém onemocnění, 5. ledna 2024

Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021, 2022, 2023 semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 5. ledna 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.

Týden rizik malnutrice 6. - 12. listopadu

Týden rizik malnutrice je osvětová iniciativa, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s.. Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a oslovuje jak pacienty, tak odborníky i širokou laickou veřejnost. Téma výživy je v onkologii zcela zásadní, protože špatný nutriční stav pacienta zhoršuje průběh nemoci a komplikuje léčbu. Malnutricí je ohroženo až 80% onkologických pacientů. 

Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout, přednáška cyklu #MysliProtiRakovine, 20.11. v Praze

Další přednášku na téma Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout z cyklu #MysliProtiRakovine si můžete poslechnout v pondělí 20. listopadu od 18:00 do 20:15 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 2, Praha 1 Místnost P200. 2. patro.). Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP. Registrujte se zdarma zde

EMOCE jako součást onkologického onemocnění již 20.9. v Praze.

Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění. Seminář je určen jak odborníkům, tak laikům, především onkologickým pacientům. Odborný program pro Vás připravili psychologové a lékaři z České onkologické společnosti při České lékařské společnosti J.E.Purkyně a jejich zahraniční kolegové. Vstup na sympozium je volný (zdarma), bez poplatku.

Brožura pro pacienty: Nežádoucí účinky spojené s cílenou léčbou radiojod-refrakterních nádorů štítné

Tato brožura je věnována pacientům, u kterých byl diagnostikován pokročilý diferencovaný nádor štítné žlázy, který již nereagoval na léčbu radiojódem a procházejí cílenou systémovou terapií. Hlavním cílem této brožury je seznámit pacienty s hlavními a nejčastějšími nežádoucími účinky TKI (tyrozin kinázových inhibitorů), které mohou provázet jejich léčbu. Brožura má nabídnout základní přehled nežádoucích účinků spojených s cílenou terapií tyrozin kinázovými inhibitory a podat praktické informace, jak tyto nežádoucí účinky řešit, jak postupovat a na co se ptát svého ošetřujícího onkologa.

„Žiju s rakovinou“ bojuje proti předsudkům

Tisková zpráva Amelie. z.s., Praha 20. 7. 2023: Rakovina není jen nemoc, je to i téma spojené s nedostatkem informací, nepochopením a stigmatem, které negativně ovlivňuje nejen nemocné, ale i jejich blízké. „V „Žiju“ nechceme chodit po špičkách, vyhýbat se pohledy jinam a dělat, že problém neexistuje. Chceme téma přiblížit, dát lidem s přímou zkušeností možnost ji popsat a poskytnout tak náhled dalším lidem, kterých se jakkoliv dotýká. Nemusíte mít přímou zkušenost, abyste mohli pomoci. Můžete ale být chápaví a natáhnout pomocnou ruku, když to někdo s onkologickým onemocněním může nejvíc potřebovat,” říká Monika Večeřová, iniciátorka projektu.

Mají změny ve společnosti dopad na onkologicky nemocné? Na tuto otázku se pokusí odpovědět letošní ročník konference „I slova léčí“, 8. 11. 2023 v Praze
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 27. 6. 2023. To je základní otázka, kterou si jako hlavní téma vybrala připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu. Účastníci mohou reflektovat témata, jako jsou roky pandemie, energetická a finanční krize a její dopady na onkologicky nemocné, blízké i všechny pomáhající profese, které se v onkologii pohybují. Akce proběhne 8. listopadu 2023 v konferenčním centru Green Point na Praze 10. Zváni jsou všichni, koho zajímají psychosociální témata spojená s rakovinou.

Dobrovolníci v nemocnicích jsou potřební a chtění i v létě
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tiskový podklad, 6/2023, Amelie, z.s. Dobrovolnictví má mnoho podob, jednou z nich je i docházení dobrovolníků k lůžkům nemocných do nemocnic. Jak vlastně vypadá takové dobrovolnictví?

Návrat do práce po rakovině? Proč ne!
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 20. 5. 2023. Návrat do práce po zážitku onkologické nemoci a její léčby je cestou, která není vždy jednoduchá a přímočará. Lidem se převrací hodnoty, fyzické i psychické možnosti a někdy musí změnit zaměstnavatele nebo i práci jako takovou. K tomu jim je určitým průvodcem brožurka „Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci“. Ta nyní vyšla ve třetím revidovaném a doplněném vydání. Pomoc v dnešním, rychle se měnícím světě, je při návratu do práce důležitá.

National Cancer Survivors Day - Zúčastněte se Dne onkopacientů, 4. června 2023 od 10:00 hodin v Tyršově domě v Praze

Každou první neděli v červnu se koná National Cancer Survivors Day, mezinárodní akce ke zvýšení povědomí o rakovině, nemocných a přeživších. Letos akce připadá na 4. června. Při této příležitosti vás Hlas pacientů zve na 1. ročník akce DEN ONKOPACIENTŮ. Těšíme se na vás 4. června 2023 od 10:00 do 16:00 hodin, Tyršův dům, Újezd 450/40, Praha 1.