Česká onkologická společnost ČLS JEP

Informace o České onkologické společnosti ČLS J.E.P., nejnovějším dění v ČOS, o jejích odborných sekcích a pracovních skupinách. Informace pro členy ČOS, vyjádření ČOS k aktuálním otázkám, zápisy ze zasedání výboru, spolupráce s partnerskými odbornými společnostmi a institucemi, dohody s plátci péče a další důležitá sdělení pro členy ČOS.

Rychle k dohodám ČOS s plátci péče

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 883 zrušit všechny filtry
MUDr. Jozef Čupka

Narozen 1970 a absolvent 1.LF UK Praha. V rámci ČOS se angažuji v Sekci preventivní onkologie, kde jsem autorem dvou doporučených postupů pro primární prevenci onkologických onemocnění. Poslední 3 roky věnuji i studiu Master of Public Health, aktivně jsem se podílel na organizaci světové konference WONCA 2013 v Praze. Koordinoval jsem vznik a implementaci doporučených postupů závislosti na tabáku v primární péči, které využívám i ve své praxi praktického lékaře pro dospělé-Mediciman s.r.o. Několik let jsem byl redaktorem časopisu Practicus. Dále jsem členem Obezitologické společnosti a Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Spolupracuji na projektech Státního zdravotního ústavu i Ministerstva zdravotnictví ČR. 

doc. MUDr. Josef Dvořák, Ph.D.

Promoval jsem na UK Praha LF v Hradci Králové v roce 1990. Postupně jsem pracoval v KOC Liberec, kde jsem se narodil, v KOC Hradec Králové, kde jsem studoval LF a nyní na Onkologické klinice 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. Postupně jsem atestoval z radioterapie I. a II. stupně a klinické onkologie. Disertační práci jsem obhájil v oboru vnitřní lékařství. Habilitoval jsem v roce 2011. Jsem autorem nebo spoluautorem více než 100 publikací, z toho více než 40 impaktovaných, prvním autorem několika kapitol v monografiích a učebních textů tuzemských a zahraničních. Podílel jsem se na řešení 8 grantů. Věnuji se především léčbě nádorů zažívací trubice a brachyterapii. V základním výzkumu mě zaujalo téma primárních řasinek.

Jsem členem ČOS, SROBF, ESMO a ESTRO.

MUDr. Katarína Petráková, Ph.D

Od roku 1993 pracuji v Masarykově onkologickém ústavu v oboru klinické onkologie. Od roku 2000 zastávám funkci zástupce přednosty Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ pro léčebně-preventivní činnost. Současně se podílím na výuce studentů medicíny. V minulém volebním období jsem byla členkou Revizní komise ČOS, kde jsem měla možnost získat zkušenosti s prací ve výboru, ve které bych ráda pokračovala.

MUDr. Petra Holečková, Ph.D., MBA

1. LF UK Praha jsem absolvovala v roce 1997 a nastoupila na Oddělení radiační onkologie v Chebu, odkud pocházím.

Od roku 2002 pracuji na Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce a 1. LF UK Praha, po návratu z mateřské dovolené jako zástupce primáře a vedoucí lůžkového oddělení.

Mám atestaci I a specializaci z radioterapie, atestaci z klinické onkologie a z klinické výživy a intenzivní metabolické péče. V současné době se připravuji na atestaci z paliativní medicíny.

V roce 2014 jsem dokončila postgraduální studium (Ph.D.) na LF HK UK Praha a v roce 2010 jsem absolvovala program MBA.

Zaměřuji se na renální karcinomy, nádory hlavy a krku, výživu onkologických pacientů a paliativní péči v onkologii.

S rodinou žijeme v Praze na Žižkově, mám dvouletého syna Matěje.

Ve volných chvílích se věnuji komunikaci s přesahem využití v medicínské praxi, v zimě lyžování a v létě chalupaření.

Prof. MUDr. David Cibula, CSc
  • Absolovent 1. LF UK v Praze v roce 1992.
  • Od r. 2003 vedoucí Onkogynekologického centra VFN.
  • Prezident Evropské společnosti gynekologické onkologie (ESGO - European Society of Gynecological Oncology), předseda Středoevropské kolaborativní skupiny v onkogynekologii, sdružující pracoviště v ČR, v Polsku a na Slovensku (CEEGOG - Central and Eastern European Gynecologic Oncology Group), místopředseda Onkogynekologické sekce ČGPS, předseda Task force zaměřené na onkochirurgii (SURGEON) v rámci ESGO.
  • Organizátor řady postgraduálních mezinárodních akcí v onkogynekologii, včetně chirurgického workshopu pořádaného každé 2 roky v Praze (IVW - International Videoworkshop on Radical Surgery in Gynecological Oncology)
  • Editor International Journal of Gynecological Cancer

 

prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc.

Vážené kolegyně a kolegové,
V onkologii pracuji 47 let a zažila jsem kolosální proměny oboru klinická onkologie i radiační onkologie. Jsem primářka a emeritní přednostka Onkologickou kliniky I. LF UK a Thomayerovy nemocnice, kterou jsem založila před 24 lety.
Díky vašim hlasům jsem mohla ve výboru ČOS pracovat v minulých volebních obdobích. Řada problémů se nám dařilo řešit lépe jiná hůře.

MUDr. Hana Študentová

Narodila jsem  v roce  1979 v Olomouci,  studium všeobecného lékařství jsem absolvovala na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, přičemž jeden semester studií jsem strávila  na Fakultě biomedicínských věd v britském Wolverhamptonu v rámci programu Erasmus-Sokrates. Po promoci v roce 2004 jsem se několik let věnovala kardiologii, nakonec jsem se však rozhodla pro onkologii a atestaci z klinické onkologie jsem složila v roce 2010.  Aktuálně dokončuji své postgraduální studium na téma: “Kardiovaskulární rizikové faktory u onkologicky nemocných léčených cílenou  léčbou”.

Pracuji jako klinická onkoložka na Onkologické klinice ve Fakultní nemocnici  v Olomouci , současně jako vedoucí lékařka oddělení klinických studií a  subinvestigátorka desítek klinických studií. Práce mě baví, je zajímavá, pestrá, navíc člověka nutí se neustále sebevzdělávat.  Práce s lidmi mě nabíjí, není to sice vždy jen příjemné, ale člověk se pořád učí a sám “tvaruje”. Rovněž působím jako odborná asistentka na  Lékařské fakultě Univerzity Palackého  v Olomouci.  Aktivně se věnuji přednáškové a publikační činnosti, mezi hlavní oblasti mého zájmu patří léčba urogenitálních nádorů.

Jsem členkou České onkologické společnosti a ESMO.

Chtěla bych přidat ruku k dílu a aktivně se podílet na dění v Onkologické společnosti, nikoliv jen kriticky sledovat události z gauče doma u krbu. Ráda bych, aby ve výboru ČOS zasedli lidé s morálním kreditem a jasnou vizí.  Lidé ochotní komunikovat napříč celou společností.  Lidé s nápady. Lidé, jež nadřazují všeobecný zájem nad svůj vlastní. Lidé, pro něž je kvalita poskytované onkologické péče v ČR důležitější než vidina vlastního zisku.                V neposlední řadě však lidé, jež jsou skutečně ochotni věnovat svůj čas a pravidelně se účastnit jednání a důležitých rozhodování v rámci zasedání výboru.

 

MUDr. Jiří Tomášek, Ph.D.

Po atestaci z vnitřního lékařství I. stupně jsem 12 let pracoval na Oddělení klinické onkologie FN Brno a od roku 2009 pracuji v MOÚ. Tématem mé disertační práce bylo sledování změn jaterní funkce při multimodální léčbě primárních a sekundárních nádorů jater. Podílím se na výuce studentů v českém i anglickém jazyce. Ve své práci si velmi vážím spolupráce založené na vysoké profesionalitě, kolegialitě a vzájemném respektu.

K mým koníčkům patří nádory GIT, neuroendokrinní neoplázie, urologické malignity, ornitologie a dogtrekking.

Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.

Absolvent lékařské fakulty v Brně 1979, kde také disertace 1993, habilitace 1998 a profesura 2003 v oboru chirurgie na onkologická témata. Atestován v oboru chirurgie I. a II. stupně, v oboru klinická onkologie, zakladatel a examinátor nadstavbového oboru onkochirurgie. Od roku 1979 dosud pracuje v různých funkcích s přestávkami v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. V letech 1985 a 1988 vědecký pracovník v Paterson Institute for Cancer Research v Manchesteru, UK, v letech 1990-1992 ve Wistar Institute a Pennsylvania University v Philadelphii, USA, letech 1998-2000 docent Chirurgické kliniky LF MU ve FN Brno, poté ředitel MOÚ (1990-91), náměstek ředitele MOÚ pro rozvoj, vědu a výuku (1991-98), znovu sekundární lékař (2008-2010), v roce 2010 vyhozen z práce pro nadbytečnost pověřeným ředitelem prof. J. Vorlíčkem, pak zaměstnán na částečné úvazky v KOC Jihlava a na Chirurgické klinice I.LF UK v ÚVN Praha, na základě výběrového řízení od října 2014 opět ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. Senátor PČR s mandátem do října 2016, předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu.

Předseda panelu 3-onkologie Agentury zdravotnického výzkumu MZd ČR,
člen Vědecké rady Univerzity Karlovy, Vědecké rady AZV a Vědecké rady České lékařské komory. Vedoucí Sekce onkochirurgie, člen výboru České chirurgické společnosti a Společnosti gastrointestinální onkologie.

Ve výboru České onkologické společnosti pracuje již od konce devadesátých let, v letech 2002-2006 jako vědecký tajemník, byl spolutvůrcem Národního onkologického programu a koncepce integrace specializované onkologické péče do komplexních onkologických center, v roce 2006 se vzdal funkce vědeckého tajemníka pro nesouhlas s konáním předsedy ČOS, od posledních voleb 2011 pracoval pro ČOS jako člen výboru z pochopitelných důvodů distančně, připisuje si významný podíl na ustavení nadstavbových atestací z onkochirurgie při IPVZ od roku 2012.

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole. Dříve primářka Radioterapeuticko - onkologického oddělení v Motole, celkem po dobu 31 let tamtéž.

Uvařím to, co Jindřich zastřelí :)

MUDr. Renata Koževnikovová

Po ukončení studia  na II. LF UK v r. 1992 jsem začala pracovat na Radioterapeutickém a onkologickém oddělení FN Motol, jako  onkolog a radioterapeut , postupně jsem  získala I. a II. atestaci v oboru Radiační onkologie. Od r. 2002 pracuji  jako klinický onkolog v Onkocentru Medicon Services  Praha  4, atestaci z  Klinické onkologie jsem složila v r. 2003. O r. 2013 pracuji na pozici vedoucí lékařky. Naše pracoviště je specializované na léčbu karcinomu  prsu  ve všech stadiích  včetně prevence a  léčby  lymfedému.

Práce onkologa mě přivedla k paliativní  péči, která se pro mne stala nedílnou součástí komplexního onkologického přístupu. Dlouhodobě spolupracuji s Hospicem Dobrého pastýře v Čerčanech, v současnosti především v oblasti domácí  hospicové péče.  Od r. 2014 mám atestaci v oboru Paliativní medicína.

Atestace: Radioterapie I a II, Klinická onkologie, Paliativní medicína

Prof. MUDr. Jindřich Fínek, PhD, MHA

Dvacátý prvý rok pracuji buď ve funkci primáře onkologického oddělení, či přednosty onkologické kliniky fakultní nemocnice v Plzni. 

Vynikám ve střelbě dlouhou kulovou zbraní.  

MUDr. Jiří Bartoš, MBA
narozen 1962 absolvent 2. LF UK v Praze od roku 1988 pracuji v Krajské nemocnici Liberec atestace z radioterapie a klinické onkologie od roku 2003 přednosta KOC člen ČOS (2007-11 člen výboru),České společnosti paliativní medicíny, České urologické společnosti
MUDr. Iveta Kolářová, Ph.D.

Vystudovala jsem 1. LF UK v Praze, složila jsem atestace I. a II. stupně v oboru radiační onkologie a atestaci z klinické onkologie.  V roce 2010 jsem ukončila doktorandské studium na Katedře radiobiologie Univerzity obrany v Hradci králové. Tématem mé práce bylo využití fúze obrazu PET/CT pro plánování radioterapie u nádorů hlavy a krku. Pracuji v Komplexním onkologickém centru Pardubického kraje, kandiduji do revizní komise ČOS.   V minulém volebním období jsem byla členkou Revizní komise ČOS, měla jsem možnost získat zkušenosti s touto prací, ve které bych nadále ráda pokračovala.

MUDr. Michaela Matoušková
MUDr. Michaela Matoušková

Jmenuji se Michaela Matoušková, jsem urolog a klinický onkolog, věnuji se především uroonkologii. Aktivně přednáším a publikuji (Doporučené postupy v uroonkologii – pracujeme na jejich aktualizaci, Modrá kniha ČOS, Klinická onkologie …), účastním se klinických studií, zaměřených na urologickou onkologii.