Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence - záznam úvodní přednášky

Zahajovací přednáška projektu #MysliProtiRakovině je úvodem do problematiky možností psychologické prevence onkologického onemocnění pohledem vědy. Přednáška, určená laikům i odborníkům, zazněla dvakrát v Praze, v Liberci a v Brně. Nabízíme Vám záznam první pražské přednášky ze  4. září 2018. 

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.

Na přednášku navázaly webové semináře. Podívejte se na jejich záznamy: 

  • Schopnost vyjádřit emoce pomáhá (listopad 2018)
    Představili jsme možnosti, jak se naučit „ventilovat“ negativní emoce a spoluprožívat ty pozitivní, jak sdílet naše prožitky a obavy s nejbližšími tak, abychom je nezraňovali, i jaké jsou další možné cesty k vyjádření („dostání to ze sebe“) našich negativních pocitů a prožívání (tanec, kresba, psaní, sport apod.).

  • Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout (prosinec 2018)
    Během přenosu jsme vysvětlili, co je strach a jak se s ním dá pracovat, jak nahlédnout jeho příčiny a kořeny. Představili jsme možnosti technik relaxace a zvládání stresu, které mohou být dobře využitelné například při prožívání stresu a obav před sdělením výsledků kontrolního vyšetření. A odpověděli jsme na dotazy současných i bývalých

  • Síla opory našich nejbližších (leden 2019)
    Ukázali jsme, jak mohou dobře fungující vztahy pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav, co sami můžeme udělat pro zlepšení vztahů s nejbližšími i jak mohou naši nejbližší pečovat sami o sebe tak, aby byli schopni poskytovat nemocnému dlouhodobě podporu. Hostem Martina Pospíchala byla tentokrát klinická psycholožka Eva Tošnerová.

  • Nucená změna a pozitivní přístup k ní“ (únor 2019)
    Probrali jsme relativní platnost tvrzení „Musíš být pozitivní za každou cenu“, ukázali si cesty k posílení naděje a důvěry a představili model trvale udržitelného pozitivního přístupu. Dotkli jsme se otázky životních změn po prodělaném onemocnění a jak je zvládnout. Hostem Martina Pospíchala byla klinická psycholožka Libuše Kalvodová.

  • Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví (březen 2019)
    Na konkrétních příkladech jsme si ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, jejich možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy. Hostem PhDr. Martina Popíchala byl Mgr. Tomáš Vyhlídal.

Informace o projektu #MysliProtiRakovine