Stan proti melanomu 2010 - na Václavák proti kožní rakovině

Praha, 4.5.2010: Celkem 1702 návštěvníků vyšetřili během pondělí 3.5. a úterý 4.5.2010 dermatovenerologové Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) pod vedením prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc, MBA, na Václavském náměstí ve speciálně upraveném stanu, který tu byl instalován v rámci kampaně upozorňující na nebezpečí rakoviny kůže.

Oproti loňskému roku vzrostl počet vyšetřených osob o zhruba 120. Lékaři odhalili 109 zhoubných kožních nádorů. Jednalo se o 17 melanomů u 16 osob (jedna pacientka měla jako raritu 2 pokročilé primární melanomy na různých místech těla), ty představují nejagresivnější formu kožního nádoru, dále 17 spinaliomů a 75 bazaliomů. Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Ve stanu byl velký zájem i o vyšetření dětí a mladistvých, kteří tvořili více než 10 % zájemců o preventivní prohlídku.

Melanom patří mezi nejagresivnější nádory vůbec. Pro srovnání - pacientky s karcinomem prsu o velikosti do 5 mm v průměru přežívají 5 let v 95 %, pacienti se stejně velkým melanomem se ale dožijí 5 let od stanovení diagnózy jen v 50 %. U nás jím v současnosti onemocní 1500-1700 osob za rok a toto číslo každoročně stoupá. Zhruba pětina tohoto počtu na něj zemře.

Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvíce jich přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže.

Všichni pacienti ze stanu, kterým byl diagnostikován podezřelý kožní nález, budou dále sledováni na dermatovenerologické klinice FNKV a pacienti s nádorem již dostali termín k operaci.

Akce měla i přes letošní deštivé a chladnější počasí rekordní účast. Opět splnila nejen svůj účel ve vyhledávání kožních nádorů v populaci, ale i v připomenutí, že kůži si má nechat každý, komu se objeví podezřelý útvar, včas vyšetřit dermatovenerologem. Navíc na pravidelné prohlídky mají chodit ti, kteří mají nižší fototyp (lze otestovat na www.melanomy.cz), v dětství se opakovaně spálili, nepoužívají při pobytu na slunci fotoprotekci krémem nebo plážovým oblečením (www.plazoveobleceni.cz), mají více než 50 mateřských znamének nebo někdo z pokrevných příbuzných nebo oni sami již v minulosti onemocněli kožním nádorem.