olaparib (účinná látka)

▼Protinádorový lék ze skupiny cytostatika - inhibitory PARP

Mechanismus účinku léku

  • Vlivem některých léků (např. platinových cytostatik) nebo jiných látek dochází k přerušení (zlomu) řetězce DNA. Buňka dokáže tyto zlomy opravit, k opravě je nutná aktivita skupiny enzymů PARP.
  • Olaparib inhibuje aktivitu PARP, poškození DNA není opraveno a v tomto místě dochází ke zlomu druhého řetězce (dvojitý zlom). Buňky dokáží opravit i dvojitý zlom k tomu potřebuje funkční geny BRCA. Při mutaci genu BRCA nedokáže buňka dvojitý zlom správně opravit. 
  • Olaparib se používá po léčbě platinovým cytostatikem, k mechanismům účinku platiny patří vznik zlomů DNA.

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Tobolky nebo tablety (nelze je vzájemně zaměňovat) užívané ústy dvakrát denně dlouhodobě
  • Užívá se alespoň jednu hodinu po jídle, jíst nejlépe až dvě hodiny po užití přípravku.
  • Během léčby olaparibem se nemá pít grapefruitová šťáva (může snížit odbourávání léku a zvýšit tak riziko nežádoucích účinků) a užívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (může snižovat účinnost léku)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Během léčby olaparibem byly hlášeny případy tělesné slabosti, únavy a závratí. Pokud se tyto stavy rozvinou, je při řízení nebo obsluze strojů nutná obezřetnost.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).