Založení Sekce podpůrné léčby bylo schváleno na zasedání výboru ČOS dne 24. října 2017. První volby předsedy proběhly dne 17. 5. 2018. V lednu 2021 došlo k přejmenování sekce na "Sekce podpůrné léčby a péče", který více vyjadřuje náplň a rozsah spolupráce podporující nejen specifické léčebné postupy, léčiva a přípravky, ale i postupy ošetřovatelské péče, když se na programu a práci sekce aktivně podílí i nelékaři.
Tato sekce se zabývá podpůrnou léčbou v celé její šíři. Všichni víme, že osud pacienta často závisí nejen na správné onkologické léčbě, ale v nemalé míře na tlumení nežádoucích účinků této léčby a na zachování dobré kvality života. V současném obrovském rozvoji biologické a imunologické léčby přicházení i nové, často dříve neznámé, nežádoucí účinky, kterým musíme čelit.
Vážené kolegyně, vážení kolegové!
Budeme velmi rádi, pokud se stanete členem Sekce podpůrné léčby. Členství v jednotlivých sekcích ČOS je podmíněno členstvím ve společnosti. Nejste-li členem ČOS, hlásíte se za nového člena a zároveň máte zájem o práci v sekci, postupujte podle uvedeného návodu (v části Přihláška), ale uveďte název Sekce podpůrné léčby. Pokud již členem ČOS jste a máte zájem pracovat v naší sekci, pošlete, prosím, přihlášku do sekce paní Koutské a uveďte, že již jste členy ČOS ČLS JEP.
Články
Informace předsedy Sekce podpůrné léčby členům sekce o činnostech a výstupech práce sekce.
V časopise Klinická onkologie vychází aktualizovaná doporučení k extravazaci (paravazaci) cytostatik pro standardní péči v rámci České republiky. Doporučené postupy přispívají k redukci rizika a následků extravazace. Individuálně na pracovištích může být rozsah doporučených intervencí rozšiřován.
Setkáváte se ve své ordinaci s pacienty s nehojícími se ranami? Sekce podpůrné léčby, Česká společnost pro léčbu rány, Česká asociace sester a projekt Zahojíme zve lékaře a onkologické sestry k absolvování Základního kurzu hojení ran v rámci elektronické univerzity EUNI. Kurz je zdarma, je ohodnocen 4 kredity celoživotního vzdělávání lékařů a získal souhlasné stanovisko České asociace sester. Teorii i praktické informace o problematice hojení ran najdete v e-learningovém kurzu, jehož autorem je MUDr. Jan Stryja, Ph.D., člen výboru České společnosti pro léčbu rány.
Předseda Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS J.E.P. představil na pacientském semináři v rámci 11. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO 2020 nejen Sekci podpůrné léčby a její plány, ale hlavně problematiku podpůrné léčby a péče o onkologického pacienta. Pacientský seminář se konal dne 29. ledna 2020.
Stručný manuál přibližující v přehledné formě možnost, jak jednodušeji a správně postupovat v případě preskripce prostředků vlhkého hojení ran, kde byla od 1.12.2019 zrušena limitace odborností a tedy smí předepisovat i onkolog (formulář Poukaz).
Další zasedání Sekce podpůrné léčby se uskuteční v rámci Brněnských onkologických dnů a to ve čtvrtek 23. dubna 2020 od 14:15 v salonku S4. Zveřejněna pozvánka pro členy sekce, jejíž součástí je i program jednání.
Sekce podpůrné léčby si dovoluje v novém čísle časopisu Klinická onkologie upozornit na doporučení pro standardní péči v oblasti extravazace (paravazace) cytostatik.
Novinky nejen pro členy Sekce podpůrné léčby. Od 1.12. 2019 platí nový číselník zdravotnických prostředků předepisovaných na POUKAZ. U přípravků pro vlhké hojení ran byla zrušena limitace odborností a tedy smí předepisovat i onkolog.
Zpráva pro členy Sekce podpůrné léčby obsahující informace týkajících se činnosti sekce a návrhy na další činnost.
Celostátní konference je tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny, která je určená lékařům, sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům a všem dalším, které téma paliativní péče zajímá. Budeme se věnovat novinkám v paliativní medicíně, zahraničním i tuzemským výzkumným projektům a poznatkům; dva zahraniční řečníci se budou věnovat aktuálním výzvám paliativní péče v evropském kontextu. Významná část programu bude zaměřena na téma rozvoje paliativní péče v nemocnicích i v domácím prostředí, kde v současné době probíhají systémové projekty řízené Ministerstvem zdravotnictví. Věnovat se budeme také hospicové péči a tématu terminálně nemocných pacientů v prostředí domácí, ambulantní a lůžkové péče.
11. dubna se v rámci Brněnských onkologických dnů 2019 uskutečnilo zasedání Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti. Zpráva o činnosti a zápis ze zasedání sekce.
Připomínáme a žádáme pracoviště Komplexních onkologických center a odborníky z regionálních pracovišť, o vyplnění krátkého dotazníku, jehož cílem je zmapovat reálnou situaci v diagnostice a přístupu k řešení průlomové bolesti v běžné onkologické praxi. Výsledky průzkumu využijeme k dalšímu rozvoji léčby bolesti u našich onkologických pacientů.
Zveme členy Sekce podpůrné léčby na zasedání sekce, které se bude konat v rámci BOD dne 11.4.2019 ve čtvrtek v 15-16 hodin v jednacím salonku S1. Program níže.
Průzkum byl dne 6. 6. 2019 uzavřen. Výsledky a závěry budou brzy uveřejněny.
Nejenom členy Sekce podpůrné léčby, ale také pracoviště Komplexních onkologických center a odborníky z regionálních pracovišť, prosíme o vyplnění krátkého dotazníku, jehož cílem je zmapovat reálnou situaci v diagnostice a přístupu k řešení průlomové bolesti v běžné onkologické praxi. Výsledky průzkumu využijeme k dalšímu rozvoji léčby bolesti u našich onkologických pacientů.
Předseda Sekce podpůrné léčby ČOS, která byla ustanovena s cílem „Zlepšení kvality života onkologicky nemocných“ během, ale i po onkologické léčbě, shrnuje ve svém druhém dopise dosavadní činnost a na základě proběhlých jednání o budoucí spolupráci definuje oblasti, které nová sekce aktuálně považujete za hodné větší pozornosti.