Slovníček

Filtry podle parametrů
Počet nalezených pojmů: 975 zrušit všechny filtry

Subfebrilie (zvýšená teplota) je zvýšení tělesné teploty na 37 až 38 °C (měřeno v podpaží), vyšší teplota je febrilie (horečka).

Zvýšením tělesné teploty může organismus reagovat na různé patologické stavy, např. běžné virové nebo bakteriální infekce.

Zvýšená teplota / horečka v souvislosti s nádorovým onemocněním např.:

  • febrilní neutropenie – horečka (bez známek infekce) při neutropenii (snížení počtu neutrofilů) je důsledkem chemoterapie.
  • rozpadová teplota – vzniká při rozpadu tkáně, např. při úrazu, ale též při rozpadu nádoru v důsledku léčby nebo ischemie
  • příznak nádoru – viz např. B příznaky u lymfomů

Pacient se zvýšenou teplotou / horečkou trvající déle než 3 týdny, aniž je znám její původ (etiologie), by měl navštívit lékaře

Subkutánní podání (podkožní podání, s.c.) je aplikace injekce pod kůži (do podkoží) (latinsky sub = pod, cutis = kůže) v různých místech. Zpravidla se podává tak, že se prsty vytvoří kožní řasa a do ní se aplikuje injekce.

Podkožně je možno podávat i léky upravené tak, aby se pomalu vstřebávaly. Takto se mohou podávat např. některé antikoncepční přípravky, z léků užívaných v onkologii skupina LHRH-analog.

Intradermální podání je aplikace do kůže, používá se při některých typech očkování (vakcinace) nebo alergologických testech.

Sublinguální podání je umístění léku pod jazyk (latinsky sub = pod, lingua = jazyk), kde se lék pomalu rozpouští a vstřebává

Bukální podání je podobné, lék se rozpouští mezi dásní a tváří (latinsky bucca = tvář)

Lék ze skupiny antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci

Mechanismus účinku léku

  • Antibakteriální léčivo složené ze dvou léčivých látek.
  • Sulfametoxazol inhibuje syntézu dihydrofolátu bakteriální buňkou, což má za následek bakteriostázu.
  • Trimetoprim blokuje tvorbu tetrahydrofolátu. V závislosti na podmínkách může působit baktericidně.
  • Tímto způsobem trimetoprim a sulfametoxazol blokují dva po sobě následující kroky v biosyntéze purinů a následně nukleových kyselin nezbytných pro mnoho bakterií. Toto působení vede ke značnému vzájemnému zesílení účinku těchto dvou složek.

Použití léku u onkologických pacientů

  • Léčba infekcí vyvolaných citlivými organismy
  • Profylaxe při léčbě některých lymfomů

Způsob užívání léku

  • Tablety užívané ústy dvakrát denně
  • Užívá se během jídla nebo brzy po jídle a zapíjí se velkým objemem tekutiny. Během léčby má pacient pít hodně tekutin
  • Nitrožilní infúze každých 12 hodin

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Z důvodu možného výskytu nežádoucích účinků jako bolesti hlavy, křeče, nervozita, únava je třeba při řízení vozidel nebo obsluze strojů dbát zvýšené opatrnosti

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, inhibitory proteinové kinázy, antiangiogenní léky

Mechanismus účinku léku

  • Růst a dělení buněk a další buněčné pochody jsou řízeny systémem zevních signálů, receptorů na povrchu buňky a sítí signálních bílkovin uvnitř buněk. Nadměrná aktivita systému může vést ke vzniku nádoru a podporuje jeho další růst a metastazování a blokuje apoptózu.
  • Nádory produkují růstový faktor cévního endotelu (VEGF), který aktivuje receptory (VEGFR) na povrchu cévních endotelových buněk, to vede k tvorbě nových cév (angiogeneze), které jsou nezbytné pro další růst nádoru.
  • Sunitinib inhibuje kinázu několika signálních bílkovin (PGDFR, KIT, FLT-3, CSF-1R, RET), blokuje tak uvedené účinky přímo v nádorových buňkách a inhibuje i VEGFR a brání tak angiogenezi.

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Tobolky užívané ústy jednou denně dlouhodobě nebo denně 4 týdny, pak 2 týdny pauza.
  • Může se užívat při jídle

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Během léčby se mohou vyskytnout závratě

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

Suspekce = podezření, suspektní = podezřelý (latinsky suspiciosus - podezřelý, budící podezření)

Vyjadřuje dojem lékaře, že by se mohlo jednat o určitou diagnózu (například suspektní nádor.), která dosud není potvrzena (nebo vyloučena) dalšími vyšetřeními.

SUV

SUV je zkratka pro standardizovanou hodnotu utilizace (absorpce) (z anglického standardized uptake value) radiofarmaka podaného při PET, PET/CT, nebo SPECT vyšetření. V principu se jedná poměr hodnoty ve sledované tkání a hodnoty v celém těle. Hodnoty vyšší než 1 ukazují na vyšší utilizaci např. v zánětlivém nebo nádorovém ložisku. Při opakovaném vyšetření je změna hodnoty SUV ukazatelem účinnosti léčby.

Symptom (příznak) je projev onemocnění. Může jít o subjektivní obtíže, které pociťuje jen pacient (bolest, poruchy chuti apod.) nebo o příznaky objektivně zjistitelné (teplota, změny na kůži apod.).

Onemocnění se zpočátku nemusí nijak projevovat – je asymptomatické (bezpříznakové).

Symptomatologie je soubor příznaků symptomů, kterými se může projevit určitá nemoc.

Syndrom je specifický soubor příznaků (symptomů) určitého onemocnění, často bývá pojmenován po lékaři, který jej poprvé popsal.

Symptomatická léčba je léčba zaměřená na příznaky (symptomy) onemocnění a udržení kvality života v okamžiku, kdy již není možná léčba zaměřená na vlastní (nádorové) onemocnění.

Syndrom ruka-noha (syndrom palmoplantární erytrodysestézie, anglicky hand-foot syndrom) jsou kožní změny především na dlaních a chodidlech. Projevuje se sníženou citlivostí, bolestí, zarudnutím nebo otokem, méně často v těžším stupni až olupováním či mokváním kůže.

Při léčbě léky, které mohou syndrom způsobit (např. kapecitabin), se doporučuje omezit jakékoli dráždění dlaní a chodidel (horká voda, dráždivé krémy, delší chůze nebo běh, pracovní nástroje ap.)

Při vniku syndromu může dojít k dočasnému vyhlazení papilárních linií ("vymazání otisků prstů"), při cestách do států, kde se otisky prstů kontrolují (např. USA), je vhodné mít potvrzení o léčbě. 

Syringom (syringoadenom, hidradenom) je nezhoubný nádor potní žlázy (latinsky hidros = pot), zpravidla jen několik mm velký.

Systémová radioterapie je podání radioizotopu (nebo látky, která jej obsahuje) ve formě injekce nebo tobolky. Podaná látka se specificky vychytává z krve v buňkách specifických tkáních kdekoliv těle a ozařuje jen tyto buňky a (a jejich nejbližší okolí), ozářena jsou tak všechna po těle roztroušená ložiska nádoru. Tato léčba se provádí na odděleních nukleární medicíny. K dispozici jsou tyto možnosti:

Systémová radioterapie se tak liší od ostatních metod radioterapie (teleradioterapie, brachyradioterapie), které jsou ze své podstaty léčbou lokální / lokoregionální.

Štítná žláza (latinsky glandula thyreoidea) je žláza uložená vpředu na krku, skládá se dvou základních typů buněk.

Jde jednak o buňky folikulární, které produkují trijodtyronin a tyroxin - hormony důležité pro mnoho dějů v organismu. Při jejich nedostatku (hypotyreóze) je pacient unavený, spavý, zimomřivý, ve tkáních se ukládají mukopolysacharidy (vzniká myxedém), při nadbytku (hypertyreóze) má pacient bušení srdce, třes rukou, nesnáší teplo, je silně unavený. Při některých onemocněních dochází ke zvětšení žlázy (= struma, lidově "vole"), nebo jsou ve žláze tuhé uzly (struma nodosa, latinsky nodus = uzel)

Druhou skupinkou jsou buňky parafolikulární (C-buňky) produkující hormon kalcitonin, který brání uvolňování vápníku z kostí.

K nádorům štítné žlázy patří diferencovaný (papilární nebo folikulární) karcinom / anaplastický karcinom / medulární karcinom z parafolikulárních buněk. Léčba je chirurgická (úplné odstranění štítné žlázy), chemoterapiecílená (biologická) léčba a radioterapie. Diferencovaný karcinom (a jeho metastázy) si zachovávají schopnost ukládat jód, v tom případě se uplatňuje léčba radioaktivním jodidem (131I) sodným, který se akumuluje v nádorových buňkách a ozáří je.

Po odstranění štítné žlázy je nutné trvale užívat hormony štítné žlázy.

Příštítná tělíska (latinsky glandulae parathyreoideae) jsou čtyři drobné žlázky naléhající na zadní stranu štítné žlázy. Produkují parathormon, jehož účinem dochází k resorpci kosti, zvýšenému zpětnému vstřebávání vápníku v ledvinách z primární moče a následně i ke zvýšenému vstřebávání vápníku ve střevu, celkově tak zvyšuje hladinu vápníku v krvi (má opačný efekt než kalcitonin).

Značky: C73 (Zhoubný novotvar štítné žlázy), C75.0 (Zhoubný nádor příštítné žlázy), D34 (Nezhoubný novotvar štítné žlázy) D35.1 (Nezhoubný nádor příštítné žlázy)

Více o štítné žláze a jejích nádorech v článku O nádorech štítné žlázy

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, monoklonální protilátky

Mechanismus účinku léku

Registrované indikace

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infuze jednou týdně 3 měsíce, dále každé 2 týdny, dlouhodobě
  • Trvání infuze 1,5-2 hodiny (první infuze 2,5 hodiny)
  • Premedikace: kortikosteroidy, antihistaminika a analgetika (pokud prvé tři infuze proběhnou bez reakce, není premedikace dále nutná)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. U pacientů byla hlášena únava, což je nutné vzít v úvahu při řízení nebo obsluhování strojů

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

▼Protinádorový lék ze skupiny jiná cytostatika

Mechanismus účinku léku

  • Tagraxofusp je složená bílkovina lidského interleukinu-3 (IL-3) a zkráceného difterického toxinu (DT), který cílí na buňky exprimující antigen CD123. V cílových buňkách ireverzibilně inhibuje syntézu bílkovin, což vede k apoptóze (buněčné smrti).

Registrované indikace

  • Nádor z blastických plazmocytoidních dendritických buněk, monoterapie v první linii

Způsob užívání léku

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

▼Protinádorový lék ze skupiny cytostatika - inhibitory PARP

Mechanismus účinku léku

  • Vlivem některých léků (např. platinových cytostatik) nebo jiných látek dochází k přerušení (zlomu) řetězce DNA. Buňka dokáže tyto zlomy opravit, k opravě je nutná aktivita skupiny enzymů PARP.
  • Talazoparib inhibuje aktivitu PARP, poškození DNA není opraveno a v tomto místě dochází ke zlomu druhého řetězce (dvojitý zlom). Buňky dokáží opravit i dvojitý zlom k tomu potřebuje funkční geny BRCA. Při mutaci genu BRCA nedokáže buňka dvojitý zlom správně opravit. 

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Tvrdá tobolka užívaná ústy jednou denně, dlouhodobě
  • Dávku je možné užít s jídlem nebo bez jídla, tobolka se má spolknout celá
  • Během léčby se nemají požívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou snížit účinnost)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Talazoparib může mít malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Po podání se může objevit únava/astenie nebo závrať.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).