Slovníček

Filtry podle parametrů
Počet nalezených pojmů: 976 zrušit všechny filtry

Pokud jsou při mikroskopickém (histologickém) vyšetření je prokázány nádorové buňky krevních nebo lymfatických cévách, označuje se to jako angioinvaze respektive lymfangioinvaze. Při takovém nálezu je vyšší riziko vzniku vzdálených ložisek nádoru (metastáz). Při rozsáhlejší infiltraci lymfatických cév nádorovými buňkami se jedná o nádorovou (karcinomatózní) lymfangoitidu (lymfangiopatii), která může při rozsáhlejším postižení (např. v plicích) být provázena klinickými příznaky

Anizocytóza je nestejná velikost buněk, které jsou normálně stejně velké, např. anizocytóza erytrocytů (červených krvinek)  při anemii.

Anorexie (nechutenství) může souviset s celkovými obtížemi při nemoci (těžké infekce, nádory ap.) nebo s léčbou. Specifickým případem je mentální anorexie - je duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle. Jedná se o druh fobie před sebou samým, že jedinec nesplňuje nároky současného světa. Řadí se mezi tzv. poruchy příjmu potravy.

Kachexie je stav, kdy dochází k výraznému vyhubnutí, úbytku svaloviny a dalších tkání. Je způsobena dlouhodobou poruchou příjmu potravy při anorexii nebo neschopností přijímat potravu z jiných důvodů. Značná, až život ohrožující podvýživa, kterou nacházíme v pokročilém stádiu nádorového onemocnění, se označuje jako nádorová kachexie – kachexia tumorosa.

Antigen je jakákoliv molekula, která je schopna vyvolat imunitní odpověď, tedy obrannou reakci organizmu. Patří sem bílkoviny na povrchu baktérií, virů a jiných infekčních organizmů nebo na cizích transplantovaných buňkách. Antigenem může být i složitější chemická látka, která se přirozeně nevyskytuje v organizmu.

Molekuly na povrchu vlastních buněk imunitní odpověď nevyvolávají, výjimkou jsou případy, kdy je struktura molekuly pozměněna při mutaci genu, což může nastat u některých nádorů.

Při transplantaci orgánů nebo krvetvorných buněk se stanovuje soubor transplantačních antigenů (HLA)

CD antigeny (označené písmeny CD plus číslem) jsou antigeny specifické pro jednotlivé typy buněk nebo pro jejich jednotlivá vývojová stádia. Používají se především k rozlišení krevních a imunitních buněk včetně nádorů z těchto buněk vycházejících (leukémie a lymfomy).

Jako antigeny jsou označovány též (složité) molekuly na povrchu buněk, které lze detekovat prostřednictvím diagnostických protilátek (imunohistochemie). Jsou to například některé receptory nebo CD antigeny (biomarkery).

Na některé tyto antigeny přítomné na nádorových buňkách jsou cíleny i léčebné monoklonální protilátky.

Antimetabolity jsou protinádorová cytostatika bránící syntéze deoxyribonukleové kyseliny (DNA).

Při dělení buňky se musí okopírovat (zdvojit) rovněž genetická informace buňky nesená DNA. K vytvoření nové molekuly DNA jsou nutné "stavební kameny", především sloučeniny purinů a pyrimidinů, antimetabolity blokují jejich syntézu a tvorbu nové DNA.

Dle chemické struktury se dělí na analoga kyseliny listové, analoga purinů a analoga pyrimidinů

Antimetabolity blokují dělení všech buněk v organismu, tedy nejen buněk nádoru, ale i buněk zdravých tkání, které se musejí trvale obnovovat (krvinky, sliznice zažívacího traktu apod.), z toho vyplývají jejich nežádoucí účinky.

K léčbě se užívají: azacitidin, cytarabindecitabinfludarabinfluorouracil*gemcitabinkapecitabin*kladribinklofarabinmerkaptopurin, nelarabintegafur*tioguanintrifluridin*

*skupina léků souhrnně označovaných jako fluoropyrimidiny

antineoplastický = protinádorový

Působením záření nebo některých chemických látek (včetně cigaretového kouře) mohou v organismu vznikat volné (kyslíkové) radikály, které při nadměrném množství mohou poškozovat důležité buněčné struktury.

Antioxidanty jsou látky, které s kyslíkovými radikály reagují a zneškodňují je tak. K antioxidantům patří některé sloučeniny zinku, selenu nebo mědi, vitamíny E, C, beta-karoten a některé další látky běžně obsažené v ovoci, zelenině a obilovinách.

Antioxidanty brání mimo jiné poškozování DNA a mohou snížit riziko vzniku nádoru. Několik kontrolovaných studií ukázalo, že užívání potravinových doplňků s antioxidanty nevede ke snížení rizika nádorového onemocnění. Pokud je již nádor přítomen, mohl by nadměrný přívod oxidantů naopak podporovat šíření nádoru, jak v roce 2015 ukázala studie melanomu u myší.

Kód pro vznik určité bílkoviny je zapsán v DNA. Pokud buňka potřebuje danou bílkovinu vytvořit, genetická informace z DNA se zkopíruje na jinou formu nukleové kyseliny – mRNA, na ribozomech je pak tato informace "čtena" a z jednotlivých aminokyselin vzniká bílkovina. Antisense (protisměrné) oligonukleotidy jsou "zrcadlovou" kopií malého úseku mRNA, jsou schopné se na příslušnou mRNA navázat a znemožnit tak její "čtení" a vznik bílkoviny. Uplatňují se v léčbě nemocí, kde je příčinou nemoci mutovaný gen, dle něhož vzniká "patologická" bílkovina, která způsobuje nadměrný růst buněk, blokuje apoptózu ap. Probíhá řada studií s antisense oligonukleotidy u nádorových onemocnění.

Aorta (srdečnice) je hlavní tepna vycházející vzhůru z levé srdeční komory, obloukem se stáčí dolů a podél páteře prochází až do pánve, kde se větví ve dvě tepny pro dolní končetiny.

Útvary podél aorty se nazývají paraaortální, např. paraaortální lymfatické uzliny.

▼Protinádorový lék ze skupiny protinádorové hormony a příbuzné látky, antiandrogeny

Mechanismus účinku léku

  • Růst hormonálně závislých buněk karcinomu prostaty je závislý na androgenních hormonech. Apalutamid inhibuje vazbu androgenů na androgenní receptory, inhibuje translokaci aktivovaných receptorů do jádra a inhibuje spojení aktivovaného androgenního receptoru s DNA, což vede ke snížení proliferace buněk a indukci apoptózy

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Potahované tablety užívané ústy jednou denně dlouhodobě
  • Tablety je nutno polykat celé a lze je užívat bez ohledu na jídlo.

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek nemá žádný nebo jen zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, u pacientů však byly hlášeny epileptické. Pacienti mají být poučeni o riziku souvisejícím se schopností řídit a obsluhovat stroje.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Apoptóza je programovaná buněčná smrt. Kontrolní mechanizmy zajišťují, že buňky v těle, které jsou poškozené nebo které již splnily svůj úkol, umírají a uvolňují tak místo novým buňkám. V buňkách zhoubných nádorů bývají mechanismy apoptózy blokovány, buňky trvale rostou a množí se. Některé protinádorové léky vedou k odblokování apoptózy.

Léky ze skupiny antiemetika

Mechanismus účinku léku

  • Oddálené zvracení souvisí s neurokininem 1 (NK1), aprepitant blokuje receptory NK1 a brání pozdnímu zvracení.
  • Fosaprepitant se po podání rychle metabolizuje na aprepitant

Použití léku u onkologických pacientů

Způsob užívání léku

  • Aprepitant: Tobolky užívané ústy jednou denně před chemoterapií a následující dva dny
  • Užívá se bez ohledu na jídlo.
  • Fosaprepitant: nitrožilní infúze 20 – 30 minut zahájená 30 minut před chemoterapií
  • Užívají se jako součást antiemetické kombinace
  • Během léčby se nemají užívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (může snižovat účinnost léku)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Po užití přípravku se mohou objevit závratě a únava, přípravek tedy může mít mírný vliv na schopnost řídit, jezdit na kole nebo obsluhovat stroje

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.

▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, inhibitory proteinové kinázy - inhibitory BCR-ABL

Mechanismus účinku léku

  • Růst a dělení buněk a další buněčné pochody jsou řízeny systémem zevních signálů, receptorů na povrchu buňky a sítí signálních bílkovin uvnitř buněk. Nadměrná aktivita systému může vést ke vzniku nádoru a podporuje jeho další růst a metastazování a blokuje apoptózu.
  • Fúzí genů vzniká silně aktivní bílkovina BCR-ABL
  • Asciminib inhibuje aktivitu kinázy ABL1 fúzní bílkoviny BCR-ABL1

 Registrované indikace

 Způsob užívání léku

  • Potahované tablety užívané ústy dvakrát denně, dlouhodobě
  • Užívá se na lačno – nejméně dvě hodiny po jídle a jednu hodinu před jídlem
  • Tablety se nesmějí lámat nebo drtit
  • Během léčby se nemají požívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou snižovat účinnost léku)

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, v případě závratí, únavy nebo jiných nežádoucích účincích by se pacienti měli těchto činností zdržet.

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

▼Protinádorový lék ze skupiny cytostatika

Mechanismus účinku léku

  • Asparagin je aminokyselina nutná pro tvorbu bílkovin. Buňky normálních tkání dokáží tuto aminokyselinu vytvářet, lymfoblastické nádorové buňky nemají dostatek enzymu nutného pro syntézu asparaginu, a proto jej potřebují získávat z okolí. Asparagináza rozkládá asparagin, to vede k jeho nedostatku v nádorových buňkách a k poruše tvorby bílkovin, DNA a RNA.

Registrované indikace

Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:

Způsob užívání léku

  • Nitrožilní infúze podávaná ob den

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • Přípravek má mírný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, zejména kvůli svým potenciálním účinkům na nervový a gastrointestinální systém

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách  úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).

Vyšetření zrakem, viz fyzikální vyšetření